16 stycznia 2019 r. – premiera książki Murielle Gagnebin o malarstwie Czapskiego

Od 16 stycznia 2019 r. będzie dostępna w księgarniach internetowych i stacjonarnych we Francji oraz innych krajach książka Murielle Gagnebin „Czapski. Peintre du quotidien”.

Pierwsza  książka o malarzu Józefie Czapskim autorstwa Murielle Gagnebin miała podtytuł „Ręka i przestrzeń” i podkreśliła specyficzny kontekst Czapskiego poprzez estetyczną analizę jego malarstwa. Książka została wydana w 1974 roku, jej nakład szybko się wyczerpał.  Był plan (jeszcze za życia Czapskiego), by wydać kolejną edycję i przeanalizować jego twórczość po roku 1973 r. Czapski malował przecież do 1992 roku.

Plan ten udało się zrealizować Murielle Gagnebin dopiero w 2019 r. Ta nowa książka wzbogaca analizę kolejnego okresu dwudziestoletniej pracy Józefa Czapskiego (od 1972 r. – do 1992 r.) , w którym były obecne dwa dramatyczne kryzysy związane ze postępującą ślepotą malarza, która okazała się momentem powstania kilku – według Murielle Gagnebin – arcydzieł.

Autorka  analizuje jego malarstwo poprzez filozoficzne i psychoanalityczne podejście do twórczości. Znajdujemy tu więc to metafizyczne poszukiwanie, które ożywia postacie Czapskiego, tak często zmagające się z intymnym spojrzeniem na samych siebie.

Książka zawiera  80 kolorowych ilustracji, które pokazują Paryż i jego przedmieścia z małymi kawiarniami, teatrami, poczekalniami (stacjami, metrem itp.), gdzie odnajdujemy emocje malarza związane z codziennym życiem,  z jego radościami i bólami, śmiechem i cierpieniami.

Ponadto 40 rysunkówukazuje portrety:  aktorów (m.in. Madeleine Renaud, M. Lonsdale, Roger Blin, J. Serreau, M. Eyraud), a także francuskich i polskich myślicieli lat 50. i 80., takich jak Raymond Aron, Gabriel Marcel, Daniel Halevy, Andre Malraux, Francois Mauriac, Alexander Wat, Sławomir Mrożek, Witold Małcużynski i inni.

Cena regularna  sprzedaży we Francji :  27 euro + koszty wysyłki

Książka w języku francuskim

Wydawca:  ÉDITIONS HERMANN

Oprawa: miękka

Ilość stron: 120

Biblioteki, które chcą kupić książkę do swoich zbiorów, prosimy o kontakt: info@jozefczapski.pl

Książkę można otrzymać w podziękowaniu za darowiznę  na rzecz FUNDACJI SUSEIA, wydawcy  strony o Józefie Czapskim oraz organizatora Festiwalu Józefa Czapskiego. W 2020 roku planowana jest kolejna edycja Festiwalu.

Kwotę darowziny min. 150 zł należy wpłacić na konto Fundacji i wysłać maila na adres: info@jozefczapski.pl

W tytule przelewu wpisać: Czapski – Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK:
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203

Wszystkim wspierającym fundację, dziękujemy.

Polecam artykuły:

Pierwsze spotkanie Murielle Gagnebin z Czapskim

Murielle Werner-Gagnebin: Czapski La main et l’espace

Po 44 latach; Murielle Gagnebin o malarstwie Czapskiego

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją