FJCZ: Jak mieszkał Czapski? Kraków 21, 22.10 i 7.11.2017 r.

Pawilon Józefa Czapskiego, Kraków, Ewa Lipiec

Zapraszam do bezpłatnego zwiedzania Pawilonu Józefa Czapskiego. Muzeum Narodowe w Krakowie dla uczestników Festiwalu Józefa Czapskiego udostępnia przestrzeń za darmo. Na hasło: Festiwal Józefa Czapskiego otrzymuje się bezpłatny bilet w dniach 21.10 oraz 7.11. 2017 r.

Dodatkowo 22.10 o godz. 14.30 można będzie  zwiedzić bezpłatnie Pawilon Józefa Czapskiego z przewodnikiem.

W kasie należy podać hasło: Festiwal Józefa Czapskiego

W 2016 roku otwarto uroczyście Pawilon Józefa Czapskiego. Uznano wtedy, że to jest symboliczny powrót malarza do Polski, do której nie mógł wrócić za życia. Z różnych powodów. Gdy panował komunizm, jego nazwisko (jako świadka Katynia, ocalonego do kuli w tył głowy) znajdowało się na specjalnej liście osób objętych całkowitym zakazem publikacji. Zalecenia cenzorskie dotyczące jego osoby zanotował Tomasz Strzyżewski, który w swojej książce o cenzurze opublikował notkę informacyjną nr 9 z 1975 roku Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.  Wytyczne dla cenzorów brzmiały: „(…) w stosunku do niżej wymienionych pisarzy, naukowców i publicystów przebywających na emigracji (w większości współpracowników wrogich wydawnictw i środków propagandy antypolskiej) należy przyjąć zasadę bezwarunkowego eliminowania ich nazwisk oraz wzmianek o ich twórczości, poza krytycznymi, z prasy, radia i TV oraz publikacji nieperiodycznych o nienaukowym charakterze (literatura piękna, publicystyka, eseistyka)”.

Gdy nastała odwilż (chwilowa za Gomułki w 1957 roku) Czapski planował wyjechać na chwilę do Polski. Wtedy zatrzymał go Jerzy Giedroyc, stawiając sprawę ostro, że gdy opuści dom Kultury, nie będzie mógł do niego wrócić, gdyż to skomplikuje sytuację wydawnictwa Instytut Literackiego, czyli paryskiej Kultury.  Pisał o tym Czapski do Ludwika Heringa. Echa tego przykrego zdarzenia znajdują się także w korespondencji Czapskiego z różnymi osobami.

Także w 1985 roku malarz chciał odwiedzić Polskę, przede wszystkim Laski. Wtedy też redaktor Giedroyc robił problemy, tłumacząc, że pojawienie się malarza w Polsce zostanie wykorzystane politycznie przez ekipę Jaruzelskiego, a to przełoży się na sytuacje Kultury.

Czapski więc do Polski nie wrócił, nie przyjechał po wojnie. Zmarł w 1993 roku w siedzibie Kultury w swoim pokoju na górze. Rekonstrukcja pokoiku znajduje się w Krakowie, w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Zapraszam do bezpłatnego zwiedzania Pawilonu Józefa Czapskiego. Muzeum Narodowe w Krakowie dla uczestników Festiwalu Józefa Czapskiego udostępnia przestrzeń za darmo. Na hasło: Festiwal Józefa Czapskiego otrzymuje się bezpłatny bilet w dniach 21.10 oraz 7.11. 2017 r.

Dodatkowo 22.10 o godz. 14.30 można będzie  zwiedzić bezpłatnie Pawilon Józefa Czapskiego z przewodnikiem.

Obowiązują zapisy: info@jozefczapski.pl (w temacie Pawilon 22.10, godz. 14.30).

Pawilon Józefa Czapskiego, Kraków, ul. Piłsudskiego 12.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją