Ze zbiorów Michała Popiela de Boisgelin

W Pałacu w Kurozwękach znajdują się pamiątki rodziny Popielów. W osobnej sali mieści się galeria obrazów Józefa Czapskiego.

Obrazy pozyskane przez Jolantę z Wańkowiczów i jej męża Gillesa de Boisgelin (po których dziedziczą Popielowie de Bosgelin) – świadczą o talencie i dużej śmiałości artystycznej malarza, który „gry barwne” wykorzystywał do zasugerowania widzowi symbolicznej wizji świata nie pozbawionej czasami i humoru. Obok portretu Gillesa de Boisgelin są dwa autoportrety Czapskiego, wymowne widoki pustych wnętrz: Cafe de la Concorde i Klatka schodowa (w siedzibie Kultury, w Maisons-Laffitte), postacie-„zjawy” we wnętrzach: Stara kobieta w czerni, Czerwona kobieta w bistro, Zadumany fryzjer, na tle trotuaru – Piesek w zielonym płaszczyku i Żółte stoliki i popielniczka – w kawiarni, z fragmentami stóp ludzkich na podłodze. Każdy z pejzaży w kolekcji ukazuje fragment akwenu; bardzo oryginalna jest Droga nadmorska z sylwetką plażowiczki. Są także piękne martwe natury: Czerwona draperia, Dwa wazony, Zielone owoce na stole, Bukiet suchych liści.

Michał  Popiel de Boisgelin odziedziczył obrazy po Jolancie z Wańkowiczów i jej mężu markizie Gilles de Boisgelin.  W kolekcji  jest 23 obrazy pędzla Józefa Czapskiego (1896-1993). Czapski malował je w latach 1954 – 1977 we Francji. Dzieła te były w Polsce uprzednio eksponowane m.in. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w Galerii „Kordegarda” w Warszawie, jak również w Muzeum Narodowym w Kielcach.

fot. ze zbiorów Pałacu w Kurozwękach

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Komentarz

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją