120. rocznica urodzin Czapskiego w Krakowie – spotkanie „Czapski nieznany”

Czapski Józef Patrząc

Jak już informowaliśmy, 12 obrazów dla Pawilonu Józefa Czapskiego przekazali darowizną Barbara i Richard Aeschlimannowie.

5 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie pokazany jeden z nich. Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spotkanie „Czapski nieznany”, przygotowane  z okazji 120. rocznicy urodzin Józefa Czapskiego, malarza, pisarza. Pretekstem do spotkania w Muzeum Narodowym jest także nowo wydana bogato ilustrowana książka Józefa Czapskiego Patrząc, przygotowana przez Wydawnictwo Znak. Pozycja ta obejmuje eseje, obrazując w możliwie najszerszy sposób stosunek pisarza do spraw sztuki. Pierwszym szkicem jest, napisany w Paryżu i opublikowany w „Przeglądzie Współczesnym” w 1928 roku, „Marceli Proust”. Chronologicznie ostatnim – dyktowany w 1986 roku w Maisons-Laffitte pod Paryżem – „Więzy nierozerwalne”.

Pierwsze wydanie tej książki zawierało teksty opublikowane do 1981 roku. Obecne, uzupełnione zostało o artykuły z lat 1981-1986. Przywrócone są również fragmenty skreślone w 1983 roku przez cenzurę oraz pominięty wcześniej ze względów cenzuralnych szkic „Tło rosyjskie”.

W spotkaniu udział wezmą Andrzej Betlej, Henryk Woźniakowski, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Magdalena Czubińska.

Zapraszamy o godz. 18 do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1.

Plakat Józef  Czapski

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją