Jacek Woźniakowski: Ze wspomnień szczęściarza

Jacek Woźniakowski Ze wspomnień szczęściarza

„Jedną z osób, która wywarła wpływ na moje wybory życiowe, był Józef Czapski.”

Tak w książce Ze wspomnień szczęściarza napisał Jacek Woźniakowski.  Malarza poznał, gdy miał mniej niż 18 lat. Spotkali się w Błotach pod Warszawą. Młodego Woźniakowskiego zawiózł tam jego wujaszek.  Potem umówili się z Józefem Czapskim, by obejrzeć wspólnie wystawę Gierymskiego (1937 rok) . Kolejne spotkanie nastąpiło już po II wojnie światowej.  Jacek Woźniakowski ożenił się z siostrzenicą Czapskiego (Marią Plater-Zyberk). Przez całe życie pisali do siebie listy, którymi – jak wspomina na łamach książki autor – UB się nie interesowała. Udało im się też spotkać w Maisons-Laffitte.

To dzięki uporowi Jacka Woźniakowskiego wydano w 1983 roku zbiór esejów Józefa Czapskiego pod tytułem Patrząc.  Naczelny cenzor w Warszawie nie chciał zgodzić się na jej wydanie pod pierwotnym tytułem Oko (Oko wydano w paryskiej Kulturze).  Nie chciał, by kojarzyła się książka z Instytutem Literackim. Woźniakowski zaproponował więc inny układ tekstów, inny tytuł, a także zgodził się na usunięcie paru tekstów, gdyż jak wspomina: […] „i tak nie miały wówczas żadnych szans druku (chodziło w nich o Związek Radziecki). Ale reszta była tak cenna, że moim zdaniem, opłacało się stokrotnie”.

Dla chcących poznać Józefa Czapskiego to książka pełna ciekawych spostrzeżeń i wspaniałych wspomnień.


Autor: Jacek Woźniakowski
Tytuł: „Ze wspomnień szczęściarza”
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-240-1015-8

Książkę można kupić w księgarni ZNAK

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203