Joanna Pollakówna: Czapski

Pollakówna Czapski

Książka Joanny Pollakówny (rok wydania 1993) to  – po Murielle Werner-Gagnebin: „Czapski La main et l’espace” – pierwsza na rynku polskim publikacja, będąca zarazem bogato ilustrowanym wyborem prac Józefa Czapskiego. Słowo wstępne stanowi esej Malarstwo i życie, który autorka napisała w 1991 r. – jeszcze za życia malarza. Album jest bogato ilustrowany archiwalnymi fotografiami. Dla tych, którzy chcą poznać malarstwo Czapskiego to obowiązkowa książka.

W postscriptum tak autorka napisała:

[…] W ostatnich swych miesiącach, dziewięćdziesięciosześcioletni, skarżył się najbliższym, że „Bóg zbyt długo pozostawia Go na świecie, już nikomu nie przydatnego”.  „I do tego nawet nie cierpię” – dodawał. Jak gdyby tylko cierpienie mogło nadawać jeszcze sens Jego ziemskiemu pobytowi. Ten głęboki sens wyczuwalny jest w napiętnowanych bólem istnienia ludzkich postaciach, które malował. Jeśli los oszczędził Mu cierpień fizycznych, obficie wyposażył Go w zmysł cierpienia; tym zmysłem wiedziony, umiał swoje dzieło wpisać w tragiczne piękno świata”.


Wydawnictwo: Krupski i S-ka

Warszawa 1993 r.

ISBN 83-86117-00-1

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203