Leszno: Między Wierszami – Pogranicza. Józef Czapski – między malarstwem a literaturą

grafika czarnobiała z trzeba zdjęciami na których są: Agata Janiak , Józef Czapski, Elżbieta Skoczek

Elżbieta Skoczek i Agata Janiak oraz organizatorka wydarzenia Barbara Hałusek (Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie)  zapraszają  na spotkanie poświęcone Józefowi Czapskiemu.

Między Wierszami – Pogranicza. Józef Czapski – między malarstwem a literaturą

Odbędzie się ono  6 października 2023 roku, o godz. 17:00
w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

(plac Jana Metziga 25, 64-100 Leszno)

Agata Janiak – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Zajmuje się polską literaturą emigracyjną po II wojnie światowej, szczególnie twórczością Józefa Czapskiego. Doktorat zatytułowany Eseistyka Józefa Czapskiego. Poetyka i metafizyka obroniła w 2017 roku na Uniwersytecie Wrocławskim, praca została wyróżniona w Konkursie Archiwum Emigracji. Autorka książki Ten, który widzi. O twórczości literackiej Józefa Czapskiego (Kraków 2020). Redaktorka tomu Czytając Czapskiego (Kraków 2015). Pracuje w Dziale Rękopisów w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie opracowuje archiwa literackie.

Elżbieta Skoczek – dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, prezes Fundacji SUSEIA. Od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora Na nieludzkiej ziemi. W 2017 roku powołała Festiwal Józefa Czapskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020). Kuratorka wystaw „Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées” (2020), „Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych” (2022), „Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin” (2023). Redaktor naukowy książki Czapski raz jeszcze. Errata do biografii Józefa Czapskiego (Kraków 2021), autorka tekstu o związkach Czapskiego i Pallotynów (w książce pt. Czapski. Itinéraires de vérité, Paryż 2020). Publikuje artykuły w języku polskim i francuskim na stronach jozefczapski.pl i czapskifestival.pl.

 

plakat wydarzenia

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją