Wystawa: Kultura paryska. Dom i ludzie w Pawilonie Czapskiego

Józef Czapski, portret Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Od 27 lutego 2018 r. w kawiarni Pawilonu Józefa Czapskiego można będzie oglądać prezentację archiwalnych fotografii  z  Instytutu Literackiego: „Kultura paryska. Dom i ludzie”.

27 lutego 2018 roku o godz. 18.oo zostanie także wręczona nagroda I edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską i doktorską związaną z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu, przyznawaną przez Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura i Fundację Kultury Paryskiej.

Laureatką konkursu została Monika Podkówka , autorka pracy Tropami „przygody” dziennikarskiej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na łamach „Tempo Presente”, obronionej w Zakładzie Filologii Włoskiej w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Promotorką pracy jest prof. Maria Maślanka-Soro.

W wydarzeniu wezmą udział także: Andrzej Betlej – dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie,  prof. Jadwiga Miszalska – kierownik Zakładu Filologii Włoskiej UJ oraz Wojciech Sikora – Prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura.

Spotkanie  poprowadzi Agnieszka Kosińska – kierownik Muzeum Czapskich.

Po wręczeniu nagrody będzie można wysłuchać opowieści o bogatych archiwach Instytutu Literackiego przygotowaną przez Stanisława Mancewicza – przedstawiciela Stowarzyszenia Instytutu Literackiego Kultura w Polsce.

Na zdjęciu portret Gustawa Herlinga – Grudzińskiego namalowany przez Józefa Czapskiego w 1969 r.  (obecnie w zbiorach Instytutu Literackiego Kultura, Maisons- Laffitte). Fot. Tomasz Łabędź.

Tagged with:    

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją