Wzruszony Józef Czapski dziękuje…

Katalog Joseph Czapski

Od 3 kwietnia do  27 maja  1990 roku  w Salonie Wystawienniczym BWA w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 34 miała miejsce wystawa obrazów Józefa Czapskiego. Komisarzem wystawy był Ryszard Miłek, a układ ekspozycji przygotował prof. Stanisław Rodziński. Wystawa ta później została pokazana w galerii Kordegarda w Warszawie. Malarz wysłał do organizatorów wystawy w Nowym Sączy wzruszający list.

List Józef Czapski„Maisons- Laffitte, 9.07.1990 r.

Moi Drodzy  Koledzy i Przyjaciele,

Chociaż przecie nie znamy się zupełnie, nie mogę powiedzieć, dlaczego miałem takie wrażenie dosłownie do łez z tego znaku życia z Nowego Sącza. Ani Kraków, ani Warszawa nie były dla mnie taką niespodzianką i radością. Co to znaczy, że echo doszło z moich obrazów i notatek prędzej do Nowego Sącza.

Moja kochana Siostrzenica Łubieńska (Elżbieta) wszystko mi opowiadała w szczegółach, ale sam znak życia Waszego, tak serdeczny dał mi znać, że mój głos doszedł do Was.

Dosłownie, gdy otrzymałem tę wieść ze łzami. Dlaczego tak ma być? Już taki jest człowiek, żeby mogło dojść do niego echo serdecznych i wyjątkowych słów. Pamiętajcie, że jestem już bardzo stary i z jaką spotkałem się reakcją, tak świeżą i prawdziwą, dlaczego ten głos doszedł do mnie z taką siłą?

Nie chodzi o to, że się jeszcze nie znamy, że stworzyliście w Nowym Sączu taki żywy ośrodek, czy to tylko próżność,  ale nie. To ten tak żywy głos z Polski.

Niech Wam będą dzięki za ten znak życia i dosłownie – serca.

Całuję Was z głębi serca,

Wasz Józef Czapski”

Elżbieta Łubieńska, o której w swoim liście wspominał malarz, opisała swoje wrażenia z tej wystawy, dziękując zarazem organizatorom:

„(…) chciałabym jeszcze raz podziękować (…) za tą piękną wystawę, która zostanie mi w pamięci, jako coś doskonałego w znaczeniu ekspozycji – naprawdę nie zdawałam sobie dotąd sprawy, że zobaczenie tych w 80 % znanych mi obrazów zrobi na mnie takie wrażenie, i dlatego z głęboką wdzięcznością dziękuję.

Dziękujemy Pani Ewie Rams z Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ  za udostępnienie materiałów i zgodę na ich publikację. Dziękujemy p. Weronice Orkisz  za zgodę na publikację listów.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją