Od 27.10 – 30.10. 2016 roku w Krakowie przy ul. Galicyjskiej 9 odbywają się Międzynarodowe Targi Książki.
Dla miłośników Józefa Czapskiego oraz kręgu paryskiej Kultury nie zabraknie atrakcji.
Wśród wystawców pojawi się Narodowe Centrum Kultury (stoisko D53 w hali „Wisła”), które w ramach Targów organizuje spotkanie związane z promocją albumu „Lafit. Ludzie Kultury o sobie”.
29 października od godz. 14.30 do 16.00 będzie można posłuchać ciekawej rozmowy o Jerzym Giedroyciu i Kulturze Paryskiej. Będzie też oczywiście o Józefie Czapskim. Zapraszamy do sali Lwów (B).
W rozmowie udział wezmą :
Mirosław Chojecki , który z setek wspomnień: spisanych i opowiedzianych oraz z korespondencji – wybrał i ułożył album „Lafit. Ludzie Kultury o sobie”.
W październiku 1981 wyjechał za granicę, gdzie zastało go wprowadzenie stanu wojennego. Pozostał na emigracji w Paryżu, wydawał m.in. miesięcznik „Kontakt”, produkował filmy poświęcone najnowszej historii Polski i organizował pomoc sprzętową dla podziemia w Polsce. Współpracował m.in. z Jerzym Giedroyciem. Do kraju wrócił w 1990. Współtworzył pierwszą komercyjną stację telewizyjną NTW, założył też Grupę Filmową „Kontakt”. Był m.in. doradcą ministra kultury. Jest inicjatorem i prezesem honorowym Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Postanowieniem z dnia 28 sierpnia 2006 został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Spotykał się z Józefem Czapskim i nagrywał z nim rozmowy. Fragmenty można przeczytać w albumie „Lafit”.
prof. Rafał Habielski – historyk, profesor w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie, prowadzi również wykłady w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z historii Polski XX wieku i historii prasy. Specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji po II wojnie światowej. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Autor książek: „Niezłomni i nieprzejednani. Emigracyjne «Wiadomości» i ich krąg 1940–1981” (1991), „Polski Londyn” (2000),„Zamiary. Przestrogi. Nadzieje. Wybór publicystyki «Bunt Młodych» – «Polityka» 1931–1939” (2008), „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier Armii Krajowej. Redaktor Radia Wolna Europa. Polityk” (2011).
Elżbieta Skoczek – wydawca strony www.jozefczapski.pl, autorka tekstów o Józefie Czapskim. Badaczka jego życia i twórczości. Autorka pracy magisterskiej o fascynacjach literackich Józefa Czapskiego i jego spotkaniach z pisarzami. Obecnie pracuje nad zebraniem materiałów do biografii autora Na nieludzkiej ziemi. Odczytuje dzienniki Czapskiego oraz korespondencję. Nagrywa i spisuje rozmowy z osobami, które znały malarza. Rozmawiała m.in. z Adamem Zagajewskim, Markiem Tomaszewskim, Wojciechem Pszoniakiem, Maciejem Morawskim.
Zobacz: Rozmowy i wspomnienia
29.10. 2016 r., godz. 14:30
Targi Książki w Krakowie, sala „Lwów B”
ul. Galicyjska 9, Kraków
Na stoisku Zeszytów Literackich będzie można także znaleźć teksty o Józefie Czapskim, ale także porozmawiać z tymi, którzy znali malarza. Stoisko Zeszytów Literackich (stoisko B38).
29 października (sobota):
godz. 11.00 – Barbara Toruńczyk
godz. 12.00 – Wojciech Karpiński
Na stoisku wydawnictwa Znak (stoisko C28) na pewno będzie można kupić: Patrząc, Czytając i Na nieludzkiej ziemi.
Na stoisku Instytutu Książki (stoisko A21) znaleźć można wiele książek z serii „W kręgu paryskiej Kultury”. Najnowsza pozycja to „Wspominając ludzi Kultury”.