Obraz Józefa Czapskiego z 1937 roku Autoportret w lustrze jest przechowywany w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ale instytucja ta nie jest jego właścicielem. To depozyt wojenny z jednego pałacu złożony na początku września 1939 roku. Poza tym obrazem, ten sam właściciel zdeponował wówczas jeszcze cztery inne obrazy Czapskiego:
Scena z komedii francuskiej „Mistrz Pathelin” – miejsce powstania : Polska ok. 1937; 82 x 65; olej; płótno; obraz. W t1936 roku Piotr Potworowski zaprojektował kostiumy i scenografię do wystawionego przez Józefa Jaremę w krakowskim awangardowym teatrze „Cricot” „Mistrza Piotra Pathelina”.
Domki wśród drzew – miejsce powstania Polska 1938; 61 x 50,5; olej; płótno; obraz
Wnętrze teatru Opera Leśna; miejsce powstania Polska 1937; 73 x 54; olej; płótno; obraz (właściciel Jan Tarnowski)
W parku – miejsce powstania Polska ok. 1937; 80,5 x 64,5; olej; płótno; obraz
Na zdjęciu Autoportret w lustrze.
W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się więc 38 dzieł Józefa Czapskiego.
O nich tak powiedział Wojciech Karpiński w wywiadzie udzielonym Donacie Subbotko :
„Ku mojej radości realizuje się coś, co jest pomysłem Krystyny Zachwatowicz i rezultatem jej wieloletniej wytrwałości. Na dziedzińcu Pałacu Czapskich w Krakowie zostanie otwarty pawilon poświęcony Józefowi Czapskiemu. Będzie tam zrekonstruowany jego pokój z Maisons-Laffitte, ekspozycja biograficzna mu poświęcona i miejsce na jego obrazy. W Muzeum Narodowym w Warszawie jest najlepsza kolekcja jego obrazów przedwojennych – jedynych, które ocalały – ale one leżą w magazynach, dostępne bywają dwa. Jest też w Narodowym znakomita kolekcja jego obrazów powojennych, głównie z darów Mateusza Grabowskiego z Londynu – jednak one od lat też nie są wystawiane”. [Gazeta Wyborcza 02.04.2016].
O pozostałych pracach można przeczytać w artykule „Kolekcja dzieł Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie”
Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Warszawie za udostępnienie informacji.