17 maja 1981 roku w niedzielę Józef Czapski zapisał w dzienniku:
„Marynia już nic nie mówi, oczu i ust nie otwiera. Miała w ustach jedzenie, które wcześniej jej dano. Nie można dalej próbować odżywiać! Dzień przeszedł. Marynia nadal milczy zupełnie”.
W kolejnych dniach zapisuje, że Marynia nikogo nie poznaje.
Siostra jego zmarła 10 czerwca 1981 roku. W dzienniku (kajet 183) znajdujemy wklejony nekrolog, który Józef Czapski opublikował 15 czerwca:
„Ś.P. Maria Czapska z Przyłuk, urodzona w 1894 roku, po długiej chorobie, opatrzona Św. Sakramentami zgasła w Maisons-Laffitte 10 czerwca 1981 roku. Zawiadamia przyjaciół / Brat”.
Dzień przed pogrzebem Maryni, czyli 14 czerwca 1981 roku, Czapski zapisał, że zamiast telegramu do Ludwika Heringa napisał do niego list, mimo że był potwornie zmęczony i bez sił.
15 czerwca o godz. 14 rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa. W kościele Saint Vincent w Le Mesnil-le-Roi została odprawiona msza żałobna. Maria Czapska została pochowana na cmentarzu w Mesnil-le-Roi. Grobowiec był z piaskowca, z napisem Maria Hutten-Czapska z Przyłuk. Gdy Józef Czapski zmarł (12 stycznia 1993 roku) został pochowany w tym samym grobie. Jednak po jego śmierci przygotowano nowy grobowiec, który jest do dzisiaj. Nie ma na tym grobowcu (podobnie jak na poprzednim) znaku Instytutu Literackiego, który widnieje na wszystkich innych grobowcach mieszkańców domu Kultury.