Bolka i dwa wazoniki w darze od prof. Murielle Gagnebin

Bolka Józefa Czapskiego, fot. Ela Skoczek

Pałac w Kurozwękach (woj. świętokrzyskie) to wspaniałe miejsce niedaleko od Krakowa, bo autem można tam dojechać w dwie godziny. Dla miłośników twórczości Czapskiego to adres obowiązkowy. W przestrzeniach odnowionego budynku mieści się Galeria obrazów. Kolekcja Michała Popiela de Boisgelin liczy 23 obrazy Czapskiego, są tam także pamiątki: pędzle malarza, listy do Gilla de Boisgelin.

Prof. Murielle Gagnebin na zaproszenie właściciela odwiedziła to niesamowite miejsce. Oczarowana dbałością o pamięć malarza, jego pracami, które widziała po raz pierwszy, podarowała do Pałacu w Kurozwękach bolkę, w której Czapski rozrabiał farby.

-Przyniosłam do domu bolkę i postawiłam ją w salonie. Dla mnie to ważny przedmiot, bohater wielu obrazów Józefa. Pewnego dnia pani, która pomagała mi w porządkach wzięła do ręki miseczkę i zapytała, czy może ją umyć. Na to usłyszała ode mnie stanowcze: Nie! i opowieść o polskim malarzu. Od tego dnia interesuje się jego malarstwem i pieczołowicie odkurza obrazy Czapskiego, które mam w moim domu – opowiadała Murielle Gagnebin.

W bolce więc zachowały się oryginalne farby, którymi malował Czapski. To ważne, bo mogą się one przydać laboratoriom, które badałyby np. czy dany obraz jest falsyfikatem. Oczywiście to tylko jedna z metod.

Pałac w Kurozwękach otrzymał jeszcze dwa wazoniki, które także widzimy na obrazach malarza.

Cenne przedmioty zostały umieszczone na ekspozycji w Galerii Józefa Czapskiego w Kurozwękach.

Murielle Gagnebin i Michał Popiel de Boisgelin. Pałac w Kurozwękach

Murielle Gagnebin i Michał Popiel de Boisgelin. Pałac w Kurozwękach. Fot. Ela Skoczek

Zapraszamy do KUROZWĘK (zobacz obrazy Czapskiego w Pałacu)

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją