Erica Karpelesa odkrywanie Czapskiego

Rok 2018 i 2019  przyniósł dwie znaczące książki napisane przez Amerykanina Erica Karpelesa, który odkrył Czapskiego dla siebie w czerwcu 2012 roku. Pierwsza to „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza”, a druga to  „An Apprenticeship of Looking” – jak mówi o niej autor: „książka poświęcona wyłącznie twórczości Czapskiego”.

Eric Karpeles zetknął się z polskim artystą, gdy otrzymał pocztą kopię wykładów Czapskiego o Prouście. „Przysłał mi ją przyjaciel z Paryża, który wiedział, że jestem malarzem i napisałem już kiedyś książkę o Prouście”.  Pierwszy obraz polskiego malarza, który zobaczył to ten w mieszkaniu Wojciecha Karpińskiego. Olej na płótnie zatytułowany „Młody mężczyzna przed de Staëlem”.

Dzięki zaangażowaniu w wydanie książki prestiżowego wydawnictwa  Thames & Hudson z twórczością Czapskiego mogą teraz obcować czytelnicy na całym świecie, bo teraz świat to przecież  „globalna wioska” i kupienie książki nie wymaga wielkiego zachodu. Trzeba tylko chcieć.

Karpeles podjął się próby przeanalizowania – na  podstawie mu dostępnych dzieł – twórczości  polskiego malarza.  Analiza ułożona jest chronologicznie a książka  reprodukuje około 120 obiektów (obrazów i rysunków).  Artysta namalował ponad 3000 obrazów, rysunki trudno zliczyć, bo jest ich jeszcze więcej. Niestety w albumie nie ma mojego ulubionego obrazu związanego z historią Piotra Rawicza.  Obrazu, namalowanego po tym, jak Czapski przebywał na planie filmowym… w 1963 roku.  Ależ to jest w końcu wybór Erica Karpelesa.

Dopełnieniem reprodukowanych dzieł są tłumaczenia znanych polskim czytelnikom esejów napisanych  przez Adama Zagajewskiego i Wojciecha Karpińskiego.

Książka została wydrukowana w Chinach. To znak czasu. Pięknie wydana, choć kolory niektórych obrazów odbiegają od tych, które zobaczymy obcując z dziełem na żywo, choćby w Pawilonie Józefa Czapskiego, czy w Pałacu w Kurozwękach. Edytorsko jest to jednak świetnie wydana książka.

Autor tak mówił w wywiadzie:

„Mimo że nie odda ona tego, czego można doświadczyć, stojąc przed obrazami Czapskiego, wierzę, że przez to jak jest skonstruowana, ukazując rozwój twórczości Czapskiego chronologicznie, będzie miała pozytywny wpływ na ludzi, którzy nie znają całego dorobku artysty”.

I to jest najważniejsze. Teraz – dzięki wydaniu anglojęzycznemu w prestiżowym wydawnictwie – polskiego malarza poznać  może cały świat. Tylko czy zechce? Miejmy nadzieję, że tak jak autor Eric Karpeles zakochał się w osobie Czapskiego, jego tekstach i malarstwie, tak też odkryją autora „Oka” inni obcokrajowcy. Ale także Polacy. Jeśli zechcą sięgnąć po album.

Analizując twórczość artysty, autor przywołuje wątki biograficzne, dlatego też dla tych, którzy zupełnie nie wiedzą, kto to jest ten Czapski, jest to pomocne i osadza jego twórczość w czasie, w historii. Jest też kalendarium opatrzone archiwalnymi zdjęciami.

Książka, którą każdy miłośnik autora „Na nieludzkiej ziemi” powinien mieć na półce.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją