Film o Katyniu. I o Czapskim – nowa produkcja ARTE

czarno białe zdjęcie Czapski

Tylko do 24 kwietnia 2020 roku można w internecie oglądać nowy film dokumentalny poświęcony zbrodni katyńskiej:  „Les bourreaux de Staline – Katyn, 1940” (Arte, 2020). Co ciekawe, Francuzi po raz pierwszy, w narracji o zbrodni sowieckiej wykorzystują dokumenty i świadectwa Józefa Czapskiego. Jednak martwi to, że w przekazie medialnym -zapowiadającym cykl filmów o Gułagu oraz zbrodni katyńskiej – używają słowa: phénomène, które oczywiście w języku francuskim ma troszkę inne znaczenie niż w polskim. Niemniej jednak…

Cédric Tourbe wykorzystuje w swoim filmie fragmenty propagandowych filmów sowieckich, ale opatrzone odpowiednim komentarzem pokazują, jak w czasie każdej wojny ważny jest przekaz „dla ludu”. Okazuje się, że w archiwach na całym świecie odnalazł tysiące taśm nagranych w czasie wojny. Reżim sowiecki rejestrował mnóstwo zdarzeń, by potem wykorzystywać je do swojej propagandy.
Widzimy miejsca, które związane są z biografią Czapskiego. Autor przywołuje jego przesłuchanie, jego wykłady dla współwięźniów, odnotowuje fakt , że ocalał od strzału w tył głowy, przywołuje  jego rolę w Armii Andersa i w poszukiwaniu oficerów polskich. Niestety film nie wspomina o tym, na co Czapski zwracał uwagę, że prezydent  USA  nie reagował na dokumenty, które m.in. otrzymywał z Armii Andersa informujące świat o tym, że to Stalin i Beria wydali wyrok na elitę polską.

Kropla drąży jednak skałę i może doczekamy się filmu, który będzie pokazywał najnowsze badania nad zbrodnią katyńską.

Czapski w liście napisał: „Prezydent Franklin Delano Roosevelt nie był przyjacielem Polaków”.

„Les bourreaux de Staline – Katyn, 1940”

Kolorowe zdjęcie na nim jest Józef Stalin

 

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją