Widzenie powtórne – wystawa otwierąjąca Festiwal Józefa Czapskiego

kadr z kolorowymi obrazami Grzegorza Kozery z galerii atak

Grzegorz Kozera dzięki stypendium otrzymanemu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Młoda Polska 2019 mógł ruszyć do Ameryki Południowej, by w Brazylii, Argentynie i Urugwaju odnaleźć ślady pobytu Józefa Czapskiego. Czapski  spędził trzy miesiące w 1955 roku na tym kontynencie. Kozera prawie miesiąc. Autor Oka pisał: „przecwałowałem przez Brazylię, Urugwaj, Argentynę, znowu Brazylię i jeszcze na dodatek – Wenezuelę”. Nie był zachwycony, gdy dowiedział się, że … musi ruszyć w odległe kraje. Kolejna misja jałmużnika: zbieranie pieniędzy dla Kultury. Żebranie. Rozmawianie. Dawanie odczytów. Był już tym zmęczony, chciał  oddać się malarstwu. Pokazał tam obrazy… I mógł mówić o Norwidzie…

Grzegorz Kozera był zachwycony, gdy mógł udać się w podróż. Chłonął całym sobą otaczającą go rzeczywistość . Co przywiózł w sobie z podróży? Widzimy to na obrazach, kolażach, które od 30 września do 31 grudnia 2020 roku można oglądać w Galerii  aTAK w Warszawie.

Wystawa otwiera II edycję Festiwalu Józefa Czapskiego. Bez wernisażu, ale zawsze można umówić się na spotkanie z artystą i jego dziełami.

Artystyczny projekt artysty do przyznania stypendium rekomendowali:

  • prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, kier. Zakładu Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji, Katedry Historii Sztuki i Kultury, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, prof. ASP, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie,
  • Magdalena Kardasz, kurator, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie,
  • Adam Zagajewski, pisarz, poeta,
  • Wojciech Zmorzyński, kustosz, Oddział  Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe w Gdańsku,
  • Elżbieta Skoczek, Prezes Fundacji SUSEIA, Dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, Kraków,
  • Anna Stelmaszczyk, Instytut Adama Mickiewicza.

Recenzje  projektu napisali:

Tomasz Rudomino, Wsztuce (www.wsztuce.com„Gdy Kozera jedzie do Buenos…”

Teksty w katalogu do wystawy napisali: Anna Baranowa, Alicja Wasilewska, Krzysztof Musiał. Katalog można kupić w siedzibie galerii oraz zamówić przez internet.

kolorowe logo galerii atak

Kolorowe logo Narodowe Centrum KulturyKolorowe Logo programu Młoda Polska

Podróż i pracę nad projektem umożliwiło artyście stypendium Młoda Polska 2019 przyznane przez Narodowe Centrum Kultury.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją