Wystawa „Dwie półkule” Grzegorza Kozery w Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli

27 czerwca 2021 o godzinie 16.00 zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli na wernisaż wystawy Grzegorza Michała Kozery „Dwie półkule”. Partnerami wystawy są: Fundacja SUSEIA oraz Galeria aTak.

Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu „Opętani Literaturą”. Pozostałe wydarzenia to m.in.: spektakl plenerowy Teatru A3 „Plan lekcji”, finał Nagrody Gombrowicza 2020 i nominacje 2021 oraz koncert plenerowy Voo Voo, rozmowa Justyny Sobolewskiej z pisarkami nominowanymi w V edycji Nagrody Gombrowicza.

Wystawa obrazów i kolaży autorstwa Kozery  w Muzeum Witolda Gombrowicza została wyodrębniona z jego cyklu „Widzenie powtórne”, który powstał dzięki stypendium Młoda Polska. Malarz jako stypendysta odbył podróż do Ameryki Południowej śladami Józefa Czapskiego, który w latach pięćdziesiątych zbierał tam datki na działalność paryskiej „Kultury”. Tym samym trafił też na Gombrowicza, z którym Czapski spotkał się w Argentynie w 1955 roku.
W swoich pracach Kozera zestawia ze sobą różne plany, zdjęcia, pocztówki, fragmenty znalezionych podczas podróży przedmiotów, biletów, zaproszeń czy reklam tworząc z jednej strony barwną opowieść o swojej podróży śladami Czapskiego i Gombrowicza, z drugiej dając osobisty komentarz do życia i twórczości artystów.

Kuratorką wystawy jest dr. hab. Anna Spólna.

Wstęp wolny 27 czerwca 2021 roku.

27 czerwca, w niedzielę, Muzeum zapewnia bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli.
Autokar odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kier. osiedle Michałów)
– kurs I – odjazd o godz. 15.30
– kurs II – odjazd o godz. 17.15
Po wydarzeniach powrót tym samym autokarem

Ekspozycję będzie można oglądać do 31.08.2021 roku.

Grzegorz M. Kozera (1983) – doktor sztuki, malarz, twórca kolaży i historyk sztuki. Absolwent ASP w Krakowie (2020), ASP w Warszawie (2011) i UKSW w Warszawie (2008). Jest między innymi dwukrotnym stypendystą Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (2014, 2016), Laureatem Programu Młoda Polska (2019) oraz wyróżnionym na konkursie 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2015). Od 2020 roku pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prowadzonej przez Profesora Jana Mioduszewskiego.

Szczegółowy program

Tagged with:    

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją