Zmarła Maria Nowak

W nocy z 21 na 22 grudnia 2022 roku zmarła  Maria Nowak.  Oficjalną wiadomość opublikowało francuskie Stowarzyszenie ADIE, które założyła Maria Nowak. Chwilę potem opublikowaliśmy informację na nszej stronie i w mediach społecznościowych na oficjalnym profilu Józef Czapski

 

informacja umieszczona na ADIE o śmierci Marii Nowak

Informacja o śmierci Marii Nowak umieszczona na stronie francuskiego Stowarzyszenia ADIE

Janusz Nowak, który odczytuje zapisy Czapskiego, podzielił się z nami takim wpisem:

– W 1967 roku w swoim dzienniku Józef  Czapski zapisał: „Pani Zosia Nowakowa [mama pani Marii] – rysunek podobny, ale nie całkiem. Z nią związane są nasze trudne czasy na rue des Ecoles [w Paryżu], jej znowu dobroć dla nas i dla wszystkich ofiarność czynna co chwilowa, heroiczna i siebie nieświadoma, te kluski, co nam gotowała w naszej kuchence hoteliku, to pielęgnowanie, nocne dyżury i wyzysk. Potem krawiectwo chałupnicze i znów wyzysk, żeby dzieci wychować, na ludzi wyprowadzić. Ciężka choroba, śmierć męża, dzieci, rodzina rozsypana: w Polsce, w Paryżu – córka i wnuki w Kalifornii, syn. No i co tu mówić o geniuszach bez i w cudzysłowiu, o kandydatach do nagrody Nobla, o próżnościach, ambicjach. Co oni znaczą wobec tych dwóch kobiet” – Pani Zofii i Pani Marii].

Wszystkie listy jakie Józef Czapski wysyłał w świat w lecie 1988 r. pisała mu Pani Maria Nowak.

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją