Siedem olejnych obrazów Józefa Czapskiego z kolekcji Krzysztofa Musiała (właściciela galerii aTAK) będzie towarzyszyło pracom Grzegorza Kozery wchodzącym w skład projektu „Widzenie powtórne” oraz dziewięciu wykonanym później przez niego obrazom olejnym, a także siedmiu kolażom – pocztówkom (z serii „Czapski w Rio 1955”). Kuratorką tej „korespondencji” jest Adriana Zimnowoda.
A wszystko to na Zamku Sieleckim, w którym siedzibę ma Sosnowieckie Centrum Sztuki (adres: ul. Zamkowa 2 w Sosnowcu).
Kiedy: 10 lipca – 10 września 2023 r.
Finisaż wystawy 8 września 2023 r.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie prelekcja Elżbiety Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, która objęła wystawę honorowym patronatem. Opowie o procesie tworzenia niektórych dzieł i pokaże nieznane prace Józefa Czapskiego, które wciąż odkrywa, przygotowując catalogue raisonné
Kiedy: 13 lipca 2023 roku o godz. 18.00
Kilka słów o wystawie
„JÓZEF CZAPSKI, GRZEGORZ KOZERA. KORESPONDENCJA” to nowa odsłona powstałego w latach 2019-2020 projektu Grzegorza Kozery „WIDZENIE POWTÓRNE”. Projekt Widzenie powtórne Grzegorz Kozera zrealizował w ramach stypendium Młoda Polska, dzięki któremu odbył niecodzienną podróż do Ameryki Południowej, gdzie od 19 maja do 16 czerwca 2019 roku przemierzał kontynent wędrując śladami Józefa Czapskiego. Podążał w tej podróży przez Argentynę, Urugwaj i Brazylię, zatrzymując się na dłużejw miejscowościach Buenos Aires, Puerto Iguazú, Montevideo, Kurytyby, Belo Horizonte, Congonhas, Ouro Preto, Rio de Janeiro.
W ramach projektu Kozera podjął się zadania metaforycznego odtworzenia zagubionych podczas podróży po Ameryce Południowej w 1955 roku szkiców Czapskiego , gdy ten przemierzał kontynent w celu pozyskania środków na uregulowanie zaciągniętej przez Instytut Literacki w Paryżu pożyczki na zakup nowej siedziby przy Avenue de Poissy 91 w miejscowości Mesnil-le-Roi. Czapski środki pozyskał, natomiast Kozera pozyskał materiał (wrażenia, zapiski i drobne przedmioty) na stworzenie nowego malarsko-kolażowego cyklu, kroniki utrwalonych wrażeń, wspomnianego już „Widzenia powtórnego”.
Józef Czapski pozostawił po sobie nie tylko liczne tomy esejów, gigantyczny zbiór dzienników i kajetów malarskich, ale także listy. W trakcie swego długiego i urozmaiconego życia korespondował intensywnie, nie tylko z rówieśnikami, ale również i młodszymi entuzjastami jego osoby i twórczości. Szczególnie ważne miejsce w dorobku epistolarnym Czapskiego zajmują dwa tomy korespondencji z przyjacielem Ludwikiem Heringiem. To dzięki niej Grzegorz Kozera dowiedział się więcej o wyprawie Józefa Czapskiego do Ameryki Południowej w 1955 roku. Informacje te zainspirowały artystę do powtórzenia tej trasy w ramach artystycznej podróży w 2019 roku i symbolicznego zrekonstruowania zgubionego przez Czapskiego szkicownika.
Warto zaznaczyć, iż Czapski nie pojawił się w życiu Kozery dopiero w okresie pracy nad wspomnianym projektem. Towarzyszył artyście od wielu już lat począwszy od okresu licealnego, gdy kształcił się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersonaw Warszawie. Zachwycił się wówczas postacią Czapskiego, jako człowieka, artysty i pisarza. To w licealnej bibliotece kartkował album Joanny Pollakówny, historyczki sztuki i wyśmienitej znawczyni twórczości Czapskiego, a kilka lat później zaznajamiał się z jego twórczością na zorganizowanej w 2007 roku w Zachęcie wystawie kolekcji Richarda Aeschlimanna – szwajcarskiego marszanda Czapskiego.
Celem takiego zestawienia – jak tłumaczy kuratorka – jest ukazanie artystycznej korespondencji i fascynacji Kozery wybitnym twórcą oraz podjętego z Czapskim dialogu estetycznego, pomimo generacyjnych różnic. Co ciekawe, w trakcie pobytu w Rio de Janeiro w czerwcu 2019 roku wypłynęły nieznane do tej pory listy Czapskiego do młodego poety i malarza Tomasza Łychowskiego. Fragment z jego obrazu pojawia się także w wybranych kolażach Kozery.
Wystawę można oglądać:
Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, ul. Zamkowa 2, Sosnowiec
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. od 15:00 do 19:00
Patronat honorowy nad wystawą:
FUNDACJA SUSEIA
AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE