Piotr Potworowski w Anglii. Wystawa w Chippenham Museum

kolorowy obraz , pejzaż Piotra Potworowskiego

W Anglii, w Chippenham Museum  odbędzie się wystawa  Tadeusza Piotra Potworowskiego . Od 9 września 2023 do 11 listopada 2023 roku zostaną pokazane prace jednego z kapistów.

Potworowski w Anglii

Jeszcze przed II wojną światową, w 1929 roku, na wystawie w Claridge Gallery w Londynie zaprezentował 19 prac o tematyce marynistycznej. Zaprzyjaźnił się wtedy z André Massonem i Billem Hayterem .

Po klęsce kampanii wrześniowej wojenne losy zawiodły go do Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał w styczniu 1943 roku. Początkowo przebywał w Szkocji, a od 1944 roku zamieszkał  w Londynie. Wynajął pracownię malarską, nawiązał kontakty z polskim środowiskiem artystycznym.  W 1946 roku po sukcesie londyńskich wystaw otrzymał zaproszenie do Wookey w hrabstwie Somerset, gdzie spędził kilka miesięcy w posiadłości małżeństwa artystów Elsy i Petera Barker-Millów. W domku w ogrodzie urządził pracownię i zafascynował go „syntetyczny pejzaż angielski”.  Został członkiem London Group i Royal West of England Academy. W 1949 roku Piotr Potworowski został powołany na stanowisko profesora w cenionej uczelni artystycznej Bath Academy of Art w Corsham, dołączając do grona czołowych artystów angielskich związanych głównie z Kornwalią.

„W obrazach z okresu angielskiego artysta zerwał ostatecznie z filozofią kapistów, wypracował indywidualny styl bliski abstrakcji, oparty na czystym znaku malarskim” – napisała historyk sztuki, Katarzyna Łomnicka.

O swoich pejzażach z Anglii pisał: „Światło panujące w kraju, w którym się znajdowałem działało na mnie tak, że widziałem ten kraj w swojej tonacji kolorystycznej. Pejzaż angielski był dla mnie zielono-czarny, włoski – nasiąknięty ultramaryną, czernią i bielą (Toskania– w pejzażach sieneńskich dominuje oranż), Hiszpania była dla mnie żółto-szara… A Polska- szukam w niej mojego światła. Jeżeli idzie o pejzaż, najbardziej – jako kolor – pociąga mnie Wisła: stos pacierzowy kraju”.

Muzeum Narodowe w Poznaniu w 1958 roku (w lipcu) otworzyło wystawę Piotra Potworowskiego. Na niej pokazał m.in. także pejzaże z Anglii. Przypomnijmy, że w 1957 roku odbyła się tam też wystawa Józefa Czapskiego. Czapski wtedy nie przyjechał do Polski.  Inaczej zdecydował Piotr Potworowski i w czerwcu 1958 roku  powrócił do kraju i pozostał w Polsce do końca życia  (zmarł  24 kwietnia 1962 w Warszawie). Jego żoną była Magdalena z Mańkowskich, siostra Jadwigi Mańkowskiej, żony Janusza Strzałeckiego. Ich dziadkiem był generał Jan Henryk Dąbrowski.

Większość prac prezentowanych na wystawie w Chippenham Museum   pochodzi z czasów, gdy mieszkał w Kornwalii, Devon, Somerset i Wiltshire.

Praca Potworowskiego znajduje się także w kolekcji TATE 

Zapowiedź wystawy na stronach Chippenham Museum

Peter Potworowski: West Country Exile
9 September – 11 November 2023

Born in Poland in 1898, Peter Potworowski was part of the Parisian Artistic community of the 1920s that included the likes of Picasso, Bonnard, and Léger. After the Nazi-occupation of his home-land Potworowski settled in England in 1943, beginning a long association with the West Country.

The majority of works in this selling exhibition are from his time living in Cornwall, Devon, Somerset and Wiltshire. In 1949 he joined the teaching staff at the Bath Academy of Art, Corsham, where his own work as an artist matured in contact with the English landscape.

Źródło: Chippenham Museum

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją