Od 29 września do 30 listopada 2023 roku w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce można obejrzeć wystawę: Artur Nacht-Samborski. Wejrzenia. Kuratorką wystawy jest Barbara Kalinowska.
Jedna z sakramentalnych sentencji Artura Nachta-Samborskiego, że „kropka nad „i” w dziele sztuki często likwiduje cały efekt plastyczny i wzruszeniowy” nie raz, nie dwa powtarzana była przez niego studentom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych podczas korekt. Ciąg dalszy tej myśli widniejący na kartce przechowywanej w bibliotece Muzeum Sztuki w Łodzi, że „Sztuka zmuszania odbiorcy do dopowiedzenia sobie pointy, do jakiejś współpracy z dziełem sztuki jest konieczną w sztuce […]” jest istotny również w kontekście wystawy prac Artura Nachta-Samborskiego.
W 2023 roku przypada 125. rocznica urodzin Artura Nachta-Samborskiego (1898–1974); w 2024 roku 50. rocznica jego śmierci. Poprzez wystawę organizatorzy chcą także podkreślić przypadającą setną rocznicę utworzenia Komitetu Paryskiego.
Obrazy wybrane na wystawę pochodzą z różnych okresów twórczości Artura Nachta-Samborskiego, poczynając od lat 20.–30. po lata 70. XX wieku. Są one własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz rodziny artysty i innych osób, zdeponowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Muzeum poznańskie jest współorganizatorem tej ekspozycji. Wystawie towarzyszy katalog czterdziestu dwu prac Nachta, wzbogacony tekstami w językach polskim i angielskim.
Ich autorami są: Barbara Kalinowska, Łukasz Kiepuszewski, Piotr Kłoczowski, Anna Zelmańska-Lipnicka. W katalogu pojawił się także artykuł archiwalny ś.p. Jacka Woźniakowskiego.
Katalog zawiera wiersz Kazimierza Brakonieckiego pt. „Artur Nacht-Samborski. Akt starej kobiety”. Utwór ten w interpretacji Łukasza Borkowskiego będzie do odsłuchania w przestrzeni wystawy. W publikacji zamieszczono również kilka fotografii ze zbiorów rodziny artysty, w tym fotografie wykonane przez Artura Nachta-Samborskiego, oraz fotografię autorstwa Witolda Węgrzyna z Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.