Halina Hempel h. własnego, córka Antoniego, dziedzica Wałowic i Haliny Krajewskiej h. Leliwa urodziła się 14 listopada 1910 roku. Zmarła 24 marca 1993 roku. Była żoną Kazimierza Czarnockiego (ur. w 1911, zm. 1995). To do nich Czapski przyjeżdżał, gdy mieszkali w Belgii.
„Halina – najmłodsze dziecko Antoniego i Haliny Hemplów, poszła w ślady ojca i siostry, rozwijając wrodzoną pasję do działalności społecznej. Po ukończeniu z wyróżnieniem szkoły średniej w Zbylitowskiej Górze zapisała się na studia dziennikarskie w Lille, które ukończyła w 1932 roku. W tym czasie zaczęła publikować w prasie francuskiej artykuły na tematy polskie, brała też udział w międzynarodowych spotkaniach młodzieży.
W 1937 roku wzięła udział w balu zorganizowanym przez generałową Marię Hemplową, na którym poznała Kazimierza Czarnockiego (1911-1995) z Lecieszyna w powiecie nieświeskim (obecnie obwód miński na Białorusi). Młodzi pobrali się dnia 20 sierpnia 1938 roku. Rok później, po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, matka i siostra nalegały na Halinę, by dołączyła do nich w Wałowicach, i starały się wysłać przewodnika, który przeprowadziłby ją oraz jej najbliższych (Kazimierz Czarnocki przebywał w tym czasie w niemieckiej niewoli) przez zieloną granicę. Halina nie chciała jednak podejmować ryzykownej przeprawy z małym dzieckiem w czasie wyjątkowo mroźnej zimy w 1940 roku. Jej teść Stefan Czarnocki, właściciel Lecieszyna, został aresztowany przez Sowietów i wiosną następnego roku rozstrzelany w Mińsku, a rodzinę Czarnockich wkrótce wywieziono w głąb Rosji, gdzie zamieszkała w ziemiance, a Halina pracowała jako robotnik za kilka rubli i 400 gramów chleba na dzień. W lipcu 1940 roku zmarł z niedożywienia i braku lekarstw jej synek Andrzej.
Na Wielkanoc 1943 roku udało się jej opuścić Związek Sowiecki dzięki staraniom Tadeusza Romera, polskiego ambasadora w Kujbyszewie i kuzyna teściowej, Zofii z Domańskich Czarnockiej. Do końca wojny przebywała najpierw w Iranie, a następnie w Libanie, pracując w instytucjach zajmujących się pomocą Polakom na obczyźnie. W 1946 roku spotkała się z mężem Kazimierzem, który po wyjściu z niemieckiej niewoli wyjechał do Belgii, a następnie do Konga belgijskiego, gdzie zajmował się uprawą kawy. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku rodzina Czarnockich powróciła do Europy i zamieszkała w Belgii”. [ źródło: „Elitka, młodość w dniach grozy”].
Brat Haliny, Zdzisław Hempel poległ w walkach 4 września 1939 w Kasinie Wielkiej. Został pochowany w tamtejszej kwaterze wojennej żołnierzy Wojska Polskiego wraz z czterema innymi żołnierzami poległymi. Pośmiertnie został mianowany rotmistrzem.
Dzieci Haliny i Kazimierza to: Andrzej (ur. w 1939 – zm. w 1940), Elżbieta (ur. w Kongo 5 III 1947), Stefan Antoni (ur. w Kongo 30 IV 1948), Krystyna Teresa (ur. w Kongo 17 XI 1951).
I właśnie rysunki Czapskiego przedstawiające Krystynę Teresę znalazły się w kolekcji markiza Michaela Popiela de Boisgelin.
Z okazji urodzin Józefa Czapskiego, w kwietniu 2024 roku, zostaną pokazane po raz pierwszy – publicznie – na wystawie „Dziecko” w Pałacu Popielów w Kurozwękach, którą to ekspozycje – wraz z nieznanymi wspomnieniami o pobycie Józefa Czapskiego w Belgii przygotowuje Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego.
Rysunki będą stanowiły aneks do wystawy, która od 2023 roku jest prezentowana na ostatniej kondygnacji Pałacu Popielów w Kurozwękach w Muzeum Cztery Rodziny, które powstało w ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich pn. „Pałac Popielów – ucz się przeszłością, doświadczaj teraźniejszości, patrz w przyszłość”.
Cel projektu: Wzrost dostępności dla społeczeństwa do dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego poprzez przywrócenie dawnej świetności Pałacu Popielów w Kurozwękach i jego udostępnienie.
Beneficjent: Zespół Pałacowy Sp. z o.o.
opublikowano: 19.12.2023 r.
Na zdjęciu Pałac Popielów w Kurozwękach, widok z drona. Fot. Paweł Mazur