Gołębnik, 1938 Józefa Czapskiego w Polish Museum of America

Instytut Polonika w 2020 roku  dofinansował prace restauracyjno-konserwatorskie przy 22 dziełach, które znajdują się w zbiorach Polish Museum of America.  Jednym z nich jest obraz Józefa Czapskiego „Gołębnik”, który artysta namalował w 1938 roku. W ramach prac zostały m.in. uzupełnione ubytki warstwy malarskiej, odnowiono także ramy i tył obrazu.  To bardzo ważna praca, bo jest jedną z nielicznych zachowanych z okresu przedwojennego. Większość  prac malarza spłonęła w czasie II wojny światowej.

Czapski wysłał obraz olejny na Wystawę Światową, która odbyła się w Nowym Jorku w 1939 roku. Z powodu wybuchu II wojny światowej obraz nie wrócił do Polski.

W archiwum Józefa Czapskiego zachowały się listy, w których można prześledzić próby – po wojnie – sprowadzenia obrazu z USA do Francji.

Obraz znalazł się na tej wystawie dzięki wsparciu znajomego dyplomaty,  Witolda Klemensa Wańkowicza (herbu Lis). To ojciec Jolanty Wańkowiczówny, która poślubiła Gilles’a de Boisgelin.  Wańkowicz w latach 30-tych był chargé d’affaires / kanclerzem polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych i był zaangażowany w organizację pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

Dziękuję Instytutowi Polonika za udostępnienie zdjęcia obrazu Czapskiego „Gołębnik” (po konserwacji).

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją