Chopin: koncerty w Kurozwękach, w Ogrodach Luksemburskich gra Marek Tomaszewski

Czapski w Pałacu w Kurozwękach

Co łączy Chopina z Józefem Czapskim?  Zapraszam na dwa wyjątkowe wydarzenia, które w pewnym stopniu mają związek z autorem „Oka” poprzez miejsce i osoby.

3 lipca o godz. 17.00 w Paryżu, w Ogrodach Luksemburskich, w ramach siódmej edycji „Chopin au Jardin du Luxembourg” utwory Chopina w swojej aranżacji swingowej zagra Marek Tomaszewski. Dzięki Józefowi Czapskiemu duet Marek i Wacek mógł pozostać  we Francji i rozwijać swoją karierę. W 1968 roku załatwił im bowiem francuską kartę pobytu (ważną na 3 lata) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Paryżu.

Poniżej fragment rozmowy z Markiem Tomaszewskim:

Elżbieta Skoczek: Groził wam powrót do Polski oraz to, że nie będziecie mogli legalnie przebywać we Francji. Koniec marzeń o występach, o pozostaniu tutaj [we Francji – przypis E.S.], o próbach zrobienia kariery na Zachodzie?

Marek Tomaszewski: Jako artyści bez prac dostawaliśmy tylko przedłużenie wizy. Limit był na dwa miesiące i gdy termin się zbliżał musieliśmy powrócić do kraju. W momencie, gdy kończył się nam limit i trzeba było wracać, Czapski przez swoje kontakty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych załatwił nam carte de séjour (kartę pobytową). To było bardzo ważne dla nas i zasadnicze. Mieliśmy dokument, który pomógł nam. Mogliśmy myśleć o koncertach. Gdybyśmy nie mieli tej karty, nasza kariera na pewno by się nie rozwinęła. Musielibyśmy po dwóch miesiącach wrócić do kraju. Czapski poprosił o pomoc swojego przyjaciela, Francuza. Pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przy Quai d’Orsay. Poszliśmy tam z Wackiem na godz. 9. Józef Czapski też przyjechał – to było dla niego nie lada wyczynem, gdyż lubił dłużej spać. Wiedział, że musi nam pomóc i przyjechał do Paryża. Przyjął nas znajomy Czapskiego, Jacques Andréani – wybitny dyplomata francuski, który zmarł nie tak dawno, bo w 2015 roku. I wtedy po 15 minutach podjął decyzję, że otrzymamy carte de séjour ważną na 3 lata. Nie mógł nam tego wcześniej załatwić nawet Kot Jeleński. Mieliśmy po tej wizycie pójść na policję i tam otrzymaliśmy karty pobytu. Osoby z kręgu Czapskiego bardzo nam pomagały. Kot Jeleński załatwił nam mieszkanie w ramach Cité des Arts. Na 2 lata. Mieszkania te przyznawano artystom (malarzom, muzykom) z puli mieszkań francuskich, komunalnych. Zwykle dość długo czeka się na przydział lokalu. Mieliśmy więc tanie mieszkanie w dodatku z fortepianem. Udało nam się wtedy wystąpić kilka razy na koncertach. Dzięki wcześniejszym kontaktom, wyjeżdżaliśmy głównie do Niemiec. Niemcy okazali na większą pomoc i ułatwiali robienie kariery. Tam było więcej możliwości koncertowania niż tutaj w Paryżu.

(całość wywiadu wkrótce zostanie opublikowana)

Inspiracją dla koncertów w Ogrodach Luksemburskich są letnie recitale pianistyczne, które od ponad pół wieku odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

W tym roku będzie to już siódma edycja „Chopin au Jardin du Luxembourg”. Przez te  lata festiwal zyskał stałą publiczność. Słuchanie utworów Chopina w jednej z największych sal koncertowych Paryża, czyli pod kasztanowcami Ogrodu Luksemburskiego to wspaniałe przeżycie.

W niedzielę 10 lipca o godz. 17.00 zagra także Szymon Nehring.

Chopin i Czapski w Kurozwękach

Ul. Zamkowa 3, Kurozwęki – to tutaj można oglądać  jedną z największych prywatnych kolekcji obrazów Józefa Czapskiego udostępnianych osobom, które zwiedzają pałac. Dodatkowo w  dniach od 3 lipca do 5 sierpnia 2016 roku odbywa się IX Festiwal Chopinowski.

Wystąpią:
3 lipca – Krystian Tkaczewski
10 lipca – Uczestnicy warsztatów mistrzowskich z USA. Koncert poprowadzi Krystian Tkaczewski
Wystąpią: William Ge (USA), Maxine Park (USA), Laetitia Hahn (Niemcy), Philip Hahn (Niemcy), Jacqueline Zhang (USA), Gabrielle Hsu (USA).
17 lipca – Aleksander Kudajczyk
24 lipca – Jakub Kitowski
31 lipca – Juming Shen – Chiny
5 sierpnia – Juming Shen Chiny, Charmaine Liu USA, Naruse Soh Japonia, Sara Suzuki Japonia, Mina Ishikara Japonia. Rumi Nagahama, Japonia. Maho Miura, Japonia. Atsushi Imada, Japonia. Koncert poprowadzi Krystian Tkaczewski.

Otwarte koncerty fortepianowe rozpoczynają  się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu w Kurozwękach.
Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników i Przyjaciół Kurozwęk we współpracy z Zespołem Pałacowym Sp. z o.o. przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa świętokrzyskiego, Starosty Powiatu Staszowskiego.

Na wszystkie koncerty zarówno w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu,  jak i w Pałacu w Kurozwękach wstęp wolny.


Na zdjęciu Pałac w Kurozwękach (fot. Pałac w Kurozwękach)

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją