Czapski en France. Nieznane obrazy Józefa Czapskiego

Ulica. Stoliki, Butelki z winem. Auta, To detal obrazu namalowanego w latach osiemdziesiątych XX wieku. Józef Czapski zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Coraz gorzej widzi… Dlatego takie obrazy. Charakterystyczne białe przestrzenie, jakby niedomalowane… nieskończone.

To będzie gratka dla miłośników twórczości Józefa Czapskiego.   Fundacja SUSEIA, dzięki uprzejmości właścicieli i spadkobierców, pokaże nieznane obrazy Józefa Czapskiego w czasie Wirtualnej Wystawy.

Ze względu na epidemię COVID-19 nie można było obrazów pokazać w Paryżu, w prywatnej francuskiej galerii niedaleko Luwru.

Prawie   50 lat Czapski spędził we Francji. Ten kraj stał się jego kolejnym przystankiem w biografii, przymusowym jak wiemy ze względu na panujący w Polsce reżim komunistyczny. Jako żołnierz Armii Andersa, ocalony z obozów sowieckich nie mógł powrócić do Polski.  Jego twórczość znalazła się na liście autorów zakazanych.

Obrazy Józefa Czapskiego pojawią  się więc w kontekście osób, które znał m.in. generała Charlesa de Gaulla, André Malraux, Alberta Camus, ale także Gillesa de Boisgelin. Posłuchamy wspomnień żyjących jeszcze świadków jego życia we Francji, którzy do tej pory nie mówili o znajomości z Józefem Czapskim. Nowe fakty, wspaniałe odkrycia, nowe obrazy.

 Przeniesienie tej francuskiej wystawy do wirtualnej przestrzeni umożliwi jej zobaczenie na całym świecie. Także polscy miłośnicy twórczości literackiej i malarskiej Józefa Czapskiego będą mogli odkryć nowe obrazy i nowe informacje.  Większość zaprezentowanych dzieł nie była nigdy pokazywana na wystawach i znajdują się one m.in. na terenie Francji. Wystawie będą towarzyszyły artykuły i multimedia w języku francuskim, gdyż projekty ten w pierwotnej wersji miał być skierowany do widza francuskiego i nadal tak będzie komunikowany – wyjaśnia Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, prezes Fundacji SUSEIA, kurator wirtualnej wystawy.

Wernisaż 29.10. 2020 o godz. 12.00 – zaprosimy  wtedy wszystkich do sieci. W niej będzie można „złowić” nowe doznania, nowe dzieła, nowe historie.  Coś dla OKA i coś dla UCHA. 

https://czapskifestival.pl

 

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją