Czapski między Montmartre’em a Montparnasse’em

W Muzeum Śląskim w Katowicach do 15.10. 2017 roku można obejrzeć wspaniałą wystawę dzieł artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900 – 1939. Obrazy pochodzą tylko z kolekcji prywatnych, więc jest to unikatowa prezentacja dzieł rozproszonych.

Obok malarstwa Meli Muter, Louisa Marcoussisa, Henryka Haydena, Jana Lamberta – Rudzkiego, Mojżesza Kislinga, Simona Mondzaina, Władysława Ślewińskiego, Bolesława Biegasa, Zygmunta Landau, Leopolda Gottlieba, Olgi Boznańskiej,  Józefa Pankiewicza  i wielu innych artystów na wystawie zostało zaprezentowane także malarstwo kapistów: Hanny Rudzkiej – Cybisowej, Józefa Czapskiego, Zygmunta Waliszewskiego i Jana Cybisa.

Obraz, który przyjechał do Polski z Francji nosi tytuł „Montredon koło Marsylii” i najprawdopodobniej powstał w latach 1928 – 1930, w czasie wyjazdu malarza wraz z kapistami do Francji. Zapis tego wyjazdu znajduje się w dziennikach artysty. Dzieło po wystawie w Muzeum Śląskim ma zostać przewiezione do Krakowa (depozyt w Muzeum Narodowe). Być może jeszcze w 2017 roku zostanie zaprezentowane publiczności.

Pankiewicz, który jako pierwszy zaraził grupę studentów z Krakowa (z Akademii Sztuk Pięknych) miłością do francuskiej sztuki zamieszkał na stałe we Francji już w 1919 roku. Był przyjacielem Pierra Bonnarda, którego tak cenił Czapski. Studenci – nie skończywszy studiów – wyjechali za swoim profesorem w 1924 r. do stolicy Francji, by tam – w Luwrze i innych muzeach – uczyć się i poznawać malarstwo. Pankiewicz doprowadził do powstania w Paryżu filii Akademii Sztuk Pięknych  (z Krakowa), którą prowadził do 1938 roku. Mieściła się ona początkowo przy Impasse Rouet 7, a później przy ulicy Alésia 120.

Kapiści wyjeżdżali na plenery poza Paryż (m.in. na południe Francji do La Ciotat i Collioure oraz do Moret- sur-Loing pod Fontainebleau).

Ich twórczość była prezentowana w latach 1925-1931 r. w Paryżu w salach filii Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu (przy ulicy Alésia 120), a także zdecydowali się pokazać prace w Galerii Zak przy  Place St. Germain–des Prés. Wystawie patronowała wówczas Lily Pastré.

Wystawie „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła  artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900 – 1939”  towarzyszy świetnie wydany katalog, który można kupić także w internetowym sklepie Muzeum Śląskiego.

Katalog wystawy 

Na zdjęciu obraz Czapskiego, pierwszy po lewej stronie. Fot. Ela Skoczek

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją