Czapski w Sopocie

joseph czapski, józef czapski , sopot

Józef Czapski przed wojną bywał w Sopocie.  W jego dorobku artystycznym znajdujemy na pewno dwa obrazy związane z tym miejscem: Widok sopockiej plaży (data powstania dzieła: 1937 r. – własność Muzeum Sopotu) oraz Opera leśna z 1937 r. (obecnie w depozycie w Muzeum Narodowym w Warszawie od 1939 r.; właścicielem praw są spadkobiercy Jana Tarnowskiego). Jan Tarnowski był bardzo bliskim przyjacielem Czapskiego. Mieszkał m.in. w Warszawie i do jego kamienicy – na ul. Częstochowskiej 44 – Ludwik Hering przeniósł w czasie wojny zgromadzone w pracowni  na ul. Filtrowej obrazy Czapskiego. Wtedy malarz był więziony w obozie w Starobielsku.  Kamienica została podpalona przez kolaborującą z Niemcami formację RONA generała Bronisława Kamińskiego. Zgromadzony tam dorobek spłonął.  Na szczęście Jan Tarnowski obraz Opera Leśna zdeponował we wrześniu 1939 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki temu obraz ocalał.

Widok sopockiej plaży namalowany przez Józefa Czapskiego w 1937 r. to obraz olejny o wymiarach: 37,5 x 45,5 cm kupiony przez Muzeum Sopotu 15.12.2009 r. na aukcji zorganizowanej przez Sopocki Dom Aukcyjny M. Ahrends i wspólnicy s. j. Obraz ten – podobnie jaka cała kolekcja tego muzeum – jest pokazywany na wystawach czasowych. Obecnie nie jest eksponowany.

Muzeum Sopotu od 2001 r. znajduje się w zabytkowej willi Ernsta Augusta Claaszena z 1904 roku przy ul. Poniatowskiego 8 w Sopocie.


Na zdjęciu: Widok sopockiej plaży namalowany przez Józefa Czapskiego w 1937 r. (fot. Muzeum Sopotu).

 

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją