Józef Czapski przed wojną bywał w Sopocie. W jego dorobku artystycznym znajdujemy na pewno dwa obrazy związane z tym miejscem: Widok sopockiej plaży (data powstania dzieła: 1937 r. – własność Muzeum Sopotu) oraz Opera leśna z 1937 r. (obecnie w depozycie w Muzeum Narodowym w Warszawie od 1939 r.; właścicielem praw są spadkobiercy Jana Tarnowskiego). Jan Tarnowski był bardzo bliskim przyjacielem Czapskiego. Mieszkał m.in. w Warszawie i do jego kamienicy – na ul. Częstochowskiej 44 – Ludwik Hering przeniósł w czasie wojny zgromadzone w pracowni na ul. Filtrowej obrazy Czapskiego. Wtedy malarz był więziony w obozie w Starobielsku. Kamienica została podpalona przez kolaborującą z Niemcami formację RONA generała Bronisława Kamińskiego. Zgromadzony tam dorobek spłonął. Na szczęście Jan Tarnowski obraz Opera Leśna zdeponował we wrześniu 1939 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki temu obraz ocalał.
Widok sopockiej plaży namalowany przez Józefa Czapskiego w 1937 r. to obraz olejny o wymiarach: 37,5 x 45,5 cm kupiony przez Muzeum Sopotu 15.12.2009 r. na aukcji zorganizowanej przez Sopocki Dom Aukcyjny M. Ahrends i wspólnicy s. j. Obraz ten – podobnie jaka cała kolekcja tego muzeum – jest pokazywany na wystawach czasowych. Obecnie nie jest eksponowany.
Muzeum Sopotu od 2001 r. znajduje się w zabytkowej willi Ernsta Augusta Claaszena z 1904 roku przy ul. Poniatowskiego 8 w Sopocie.
Na zdjęciu: Widok sopockiej plaży namalowany przez Józefa Czapskiego w 1937 r. (fot. Muzeum Sopotu).