Czapski w Zachęcie w Warszawie

Do 16.12.2018 roku  można w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie zobaczyć obrazy Czapskiego w ramach wystawy „Co po Cybisie?”. To ekspozycja ukazująca dzieła laureatów Nagrody im. Jana Cybisa, która jest przyznawana od 1973 r. Przyznaje ją Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Nagroda została ustanowiona w na cześć Jana Cybisa, który zapoczątkował działalność ZPAP po II wojnie światowej. Józef Czapski otrzymał ją w 1990 r.

Ta przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku pokazuje dzieła wybitnych polskich twórców. Można na niej prześledzić stan tego, co obecnie dzieje się w sztuce i skonfrontować to z pracami artystów, których nie ma już wśród nas.

kurator: Michał Jachuła
współpraca: Julia Leopold
artyści: Jan Berdyszak, Henryk Błachnio, Krzysztof Bucki, Tomasz Ciecierski, Jan Cybis, Józef Czapski, Witold Damasiewicz, Andrzej Dłużniewski, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Jan Dziędziora, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Ryszard Grzyb, Aleksandra Jachtoma, Barbara Jonscher, Jerzy Kałucki, Koji Kamoji, Łukasz Korolkiewicz, Jan Lebenstein, Robert Maciejuk, Zbigniew Makowski, Eugeniusz Geno Małkowski, Jadwiga Maziarska, Leon Michalski, Jerzy Mierzejewski, Jarosław Modzelewski, Jerzy Nowosielski, Kazimierz Ostrowski, Roman Owidzki, Jerzy Panek, Włodzimierz Pawlak, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein, Jadwiga Sawicka, Jacek Sempoliński, Jacek Sienicki, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Grzegorz Sztwiertnia, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Jerzy Tchórzewski, Jacek Waltoś, Ryszard Winiarski, Maria Wollenberg-Kluza, Rajmund Ziemski

Wystawie towarzyszy książka. Oprócz przykładów prac malarskich wszystkich uczestników pokazu znajdują się w niej m.in. nowe wywiady z artystami oraz wybór rozmów z twórcami nieżyjącymi.

Wystawa trwa od  15.09 – 16.12.2018.

Na niej pokazane zostały obrazy:

od 15.09 – 8.11.2018

Józef Czapski, Wystawa — szkic do obrazu, 1977, olej, płótno, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Józef Czapski, W kawiarni, 1963, olej, płótno, kol. Krzysztofa Musiała

Józef Czapski, W barze, 1973, olej, płótno, kol. Krzysztofa Musiała, depozyt w Muzeum Narodowym w Gdańsku

od 8.11.-16.12.2018

Józef Czapski, Wystawa — szkic do obrazu, 1977, olej, płótno, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Józef Czapski, W kawiarni, 1963, olej, płótno, kol. Krzysztofa Musiała

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją