Dawid Dziedziczak i jego audycje o ludziach kultury, sztuki

Po prawie 9 latach pracy w Polskim Radiu w Dwójce nie przedłużono umowy Dawidowi Dziedziczakowi. I to w chwili wybuchu epidemii koronowirusa, gdzie rząd polski zapewniał pieniądze na utrzymanie miejsc pracy… Smutne i niezrozumiałe działanie kierownictwa stacji.

Dawida poznałam w czasie otwarcia Pawilonu Józefa Czapskiego, na bankiecie. To wówczas powstał jedyny polski wywiad z marszandem i kolekcjonerem dzieł Czapskiego, Richardem Aeschlimannem.

Dawid był zawsze otwarty na współpracę, dzięki czemu powstało kilka ciekawych audycji, a tym samym słuchacze mogli zapoznać się z nowymi wątkami z życia Józefa Czapskiego na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Więcej audycji Dawida Dziedziczaka już tam nie usłyszymy. Mamy nadzieję, że pojawią się one w innej przestrzeni.

Dawid od 2011 do kwietnia 2020 roku pracował w Dwójce – II Programie Polskiego Radia. Był tam dziennikarzem, reporterem, wydawcą audycji porannych i popołudniowych, takich jak „Wybieram Dwójkę”, prezenterem wiadomości, wreszcie autorem audycji autorskich, przygotowywał nagrania do „Notatnika Dwójki” , „Spotkań po zmroku”, „O wszystkim z kulturą”, „Zapisków ze współczesności”. Był wydawcą cyklu debat organizowanych we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Opracowywał koncepcje merytoryczne programu, zapraszał gości, redagował zapowiedzi audycji. Montował oczywiście audycje, kontaktował się z korespondentami radia, ale też ze słuchaczami.

Dzięki jego pracy słuchaliśmy audycji z zakresu sztuki, historii, literatury, kinematografii. Niektóre są do odsłuchania w podcastach na stronie internetowej Polskiego Radia: 

W czasie nagrania audycji o Kulturze , Maisons Laffitte. Dawid Dziedziczak i Leszek Czarnecki. Grudzień 2017. fot. Ela Skoczek

W czasie nagrania audycji o Kulturze , Maisons Laffitte. Dawid Dziedziczak i Leszek Czarnecki. Grudzień 2017. fot. Ela Skoczek

Jego dorobek – wspomnę tutaj tylko niektóre realizacje – to rozmowy: m. in. z prof. Adamem Myjakiem, scenografem Kazimierzem Wiśniakiem, rzeźbiarzem Jerzym Kaliną, prof. Jerzym Vetulanim, aktorem Tadeuszem Kwintą, ilustratorem Bohdanem Butenką, architektem prof. Witoldem Cęckiewiczem. To także audycje poświęcone życiu i działalności: m.in. Józefa Czapskiego, Zbigniewa Herberta, prof. Tadeusza Chrzanowskiego, Daniela Mroza, Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego; oraz audycje reporterskie – jak ta, jedna z ostatnich: nowe otwarcie Muzeum Czartoryskich w Krakowie, wizyta w siedzibie „Kultury” w Maisons-Laffitte; audycja o konserwacji Ołtarza Wita Stwosza czy „Sądzie Ostatecznym” Hansa Memlinga .

Na pierwszym zdjęciu: Dawid Dziedziczak i Ludmiła Murawska – Péju. Warszawa, 2017.

Zobacz także: Wspominając Czapskiego

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją