Autorka książki, Dorota Sieroń-Galusek wybrała trzy postacie: Jerzego Stempowskiego, Józefa Czapskiego i Czesława Miłosza nie tylko dlatego, że ich drogi życiowe spotkały się i w pewnym czasie działali wspólnie, współtworząc emigracyjny krąg „Kultury”. Są to, według niej, osoby ukształtowane wedle pewnych wzorców i przez całe życie kroczące konsekwentnie drogą myślenia osobnego. Autorka śledzi kluczowe momenty i składowe tego procesu – zarówno te będące rezultatem oddziaływania otoczenia: rodziny, szkoły, kręgu przyjaciół, jak i dokonywane na własny rachunek wybory. Przede wszystkim ważne jest świadome i dobrowolne dążenie do doskonalenia się.
„Moment osobisty” – sformułowanie to znajdujemy w tekście Józefa Czapskiego pt. Tło polskie i paryskie. Odnosi go Czapski do więzi, która istnieje pomiędzy ludźmi, którzy darzą się przyjaźnią i budują swoje relacje na wzajemnym absolutnym zaufaniu i wspólnej wszystkim i wszystko inne dominującej pasji. Pisząc te słowa, miał na myśli grupę kapistów i ich pasję do malarstwa. Ta więź, pomimo różnicy zdań, utarczek, a nawet kłótni pozwalała uwierzyć Czapskiemu w to, że jest potrzebny i niezbędny grupie.
W życiorysie Czapskiego autorka śledzi te momenty, które pozwalały na ukształtowanie osoby malarza i pisarza. Dotyka związków, które wywarły na niego znaczący wpływ – zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym.
Podążając za autorką i obserwując to, co wydarzyło się w życiu tych trzech osób: Stempowskiego, Miłosza i Czapskiego zauważyć można, że ich wspólne momenty osobiste, dla każdego z nich były cenne. Znajdowali oni w tych spotkaniach, korespondencji drogowskazy; odnajdywali pasje, dotykali nowych tematów oraz dzieł. Wpływali na siebie nawzajem, co pokazuje ich twórczość i przemyślenia zawarte zarówno w dokumentach osobistych (dziennikach, korespondencji, esejach), jak też w myśleniu o świecie.
Katowice, 2013
ISBN: 978-83-226-2179-0
WYDAWCA: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
LICZBA STRON: 312
WYMIARY: 246 mm × 171 mm × 28 mm
OPRAWA: twarda, tasiemka, szyta
Recenzje książki ukazały się także w czasopismach:
„Nowe Książki” nr 6/2014, s. 28;
„Przegląd Polityczny” 2014, nr 125, s. 204.