Film o Józefie Czapskim. Czapski a komuniści francuscy

Józef Czapski

Obszernie problemy Józefa Czapskiego we Francji, zaraz po II wojnie światowej, opisała w swojej pracy doktorskiej Anna Maria Jackowska  (recenzja w artykule Zafascynowana Sowietami Francja. Czapski i jego walka o prawdę katyńską we Francji ).

Temat ten podejmuje film „Nieproszony gość”, który został przygotowany dla TVP Historia we wrześniu 2023 roku.  Tomasz Kamiński zrealizował go w ramach konkursu dla oddziałów terenowych TVP.

W filmie występują: Anna Bernhardt, Elżbieta Skoczek, prof. Tadeusz Wolsza,  dr Małgorzata Ptasińska, prof. Stéphane Courtois, prof. Sophie Coeuré, prof. Joanna Nowicki, prof. Zbigniew Giżyński.

Zapraszam do obejrzenia:  Film na terenie Polski w serwisie VOD.TVP.PL

kolorowa grafika z Czapskim i występującymi w filmie

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją