Festiwal Józefa Czapskiego odbędzie się w 15 miejscach na mapie Polski, Francji i Rosji. Zwykle są to duże miasta, ośrodki kultury. Jednak nie zapominamy o edukacyjnym aspekcie i 10.10.2017 r. o godz. 10.00 odbędzie się uroczyste w przekazanie kopii obrazów Józefa Czapskiego w Szkole Podstawowej w Nielepicach (gmina Zabierzów). Wszystko to stało się możliwe dzięki Panu Michałowi Popielowi de Boisgelin z Pałacu w Kurozwękach, który podarował obrazy FUNDACJI SUSEIA, zaś fundacja wypożyczyła na czas nieokreślony te obrazy szkole, by tutaj w ich otoczeniu dzieci mogły poznawać nie tylko twórczość malarską Czapskiego, ale także zainteresować się tym, co napisał (esejami o malarstwie, o literaturze).
Zaproszenia na uroczystość przyjął Frédéric de TOUCHET, Konsul Francji w Krakowie.
W tym dniu odbędą się w szkole warsztaty plastyczne połączone z poznawaniem twórczości grupy kapistów. Młodzież klas 4-7 obejrzy film o Józefie Czapskim.
Do szkolnej biblioteki Wydawnictwo ZNAK przekaże książki: Na nieludzkiej ziemi, Czytając, Patrząc, Tumult i widma, zaś Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura z Maisons- Laffitte przesłało FUNDACJI SUSEIA egzemplarze Kultury, w których znajdują się teksty Czapskiego. Prezes stowarzyszenia, Wojciech Sikora tak napisał w przesłanym do FUNDACJI SUSEIA piśmie:
„Na ręce Prezes Fundacji Elżbiety Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego przekazuję niniejszym egzemplarze Kultury z prośbą, by były one wykorzystywane do promocji twórczości Józefa Czapskiego oraz do snucia opowieści o Kulturze oraz jej Redaktorze i wszystkich autorach, którzy publikowali na jej łamach”.
Zapraszam mieszkańców gminy Zabierzów na uroczystość w imieniu pani dyrektor Doroty Kuciel
Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego
RELACJE Z WYDARZENIA:
Informacja w Dzienniku Polskim
Relacja w TVP Kraków
O Festiwalu Józefa Czapskiego
Fundacja SUSEIA z siedzibą w Krakowie m.in. wydawca strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w Festiwalu Józefa Czapskiego, którego wydarzenia odbędą się od 5 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.
Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.
Do naszej inicjatywy włączyło się kilkanaście instytucji w Polsce, Francji, a także osoby prywatne.
Pełny program: www.czapskifestival.pl
Elżbieta Skoczek , Dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego