FJCZ: U Iwaszkiewicza, Stawisko 8.10.2017 r.

Serdecznie zapraszam na kolejne wydarzenie organizowane w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego.  8.10. godz. 17. 00 w Stawisku,  w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów odbędzie się spotkanie, w czasie którego poznamy szczegóły znajomości pomiędzy  Jarosławem Iwaszkiewiczem a Józefem Czapskim. O ich kontaktach opowie Mikołaj Nowak-Rogoziński, sekretarz „Zeszytów Literackich”. Fragmenty wspomnień i listów przeczyta Wojciech Pszoniak. O pamiątkach i listach w zbiorach Muzeum w Stawisku opowie Beata Zybała.

Ponadto goście będą mogli zobaczyć jedyny obraz, który podarował Czapski pisarzowi, a także listy i pamiątki ze zbiorów muzealnych, które na co dzień  nie są eksponowane na wystawie.

Miejsce:  (Stawisko, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, ul. Gołębia 1, Podkowa Leśna)

Ceny biletów: normalne 10 zł , ulgowe 8 zł . W czasie spotkania możliwość zwiedzenia całego muzeum.

Serdecznie zapraszam,

Elżbieta Skoczek , dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego.

Polecam także artykuł o historii znajomości pomiędzy Czapskim i Iwaszkiewiczem.


O Festiwalu Józefa Czapskiego:

Elżbieta Skoczek wraz z Fundacją SUSEIA, która jest wydawcą strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Festiwalu Józefa Czapskiegoktórego wydarzenia odbędą się  od 5 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.

logo CZAPSKI

Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.

Na zdjęciu: Stawisko, fot. Ewa Traczyk

Grafikę przedstawiającą Józefa Czapskiego wykonał Artur Majka.

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203