II tom inwentarza Archiwum Józefa Czapskiego i Marii Czapskiej

Aktem darowizny w 1993 roku, do Krakowa trafiło archiwum Józefa Czapskiego i jego siostry Marii.

Elżbieta Łubieńska, siostrzenica, której malarz przekazał w spadku swój dorobek, podarowała to wszystko Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Kartony z księgozbiorem, z listami, dziennikami, pamiątkami oraz przedmiotami codziennego użytku trafiły do magazynów Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez wiele lat Janusz Nowak prowadził spis i porządkował ten dar.  W 2008 roku ukazał się pierwszy tom inwentarza. Na wydanie drugiego tomu badacze czekali 12 lat!

Oba tomy powstały we współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie a Instytutem Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, Oddziałem Muzeum Literatury. Obejmują one niemal w całości rozproszone dokumenty z Maisons-Laffitte i Warszawy. Dlaczego Warszawy?

II tom zawiera przedmioty, dokumenty przekazywane  – również w darze Muzeum Narodowemu w Krakowie –  przez osoby spokrewnione z Czapskimi. Między innymi przez  Janusza Przewłockiego, dzięki któremu Czapski nie sprzedał swoich dzienników do USA (jak namawiał go Czesław Miłosz). To dzięki Januszowi Przewłockiemu Czapski przed śmiercią zapisał je siostrzenicy. Tym samym znalazły się w Polsce.

Wydanie Archiwum Józefa i Marii Czapskich oraz archiwum rodziny Czapskich i rodzin spokrewnionych drukiem, to kolejny ważny moment dla badaczy. Czekamy teraz na wersję online tych dwóch tomów, z wyszukiwarką i z możliwością zamawiania poszczególnych obiektów do badań. Oczywiście – jak minie – pandemia, naukowcy na pewno chętniej będą odwiedzać czytelnię przy ul. Piłsudskiego 14, gdzie obecnie znajduje się archiwum.

Zinwentaryzował i opracował: Janusz S. Nowak
Słowo wstępne: dr hab. Andrzej Betlej,  Piotr Kłoczowski
Opracowanie graficzne: Janusz Górski
Rok wydania: 2020
Ilość stron:256
Ilustracje: 12
Format:16,5 x 23,5 cm
Okładka: miękka
ISBN:
978-83-7581-339-5 (MNK)
978-83-953764-8-1 (ML)

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją