Inwentaryzacja dzieł Józefa Czapskiego – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Drodzy Czytelnicy strony popularyzującej twórczość Józefa Czapskiego i jego siostry Marii,

Na wstępie serdecznie dziękuję wszystkich tym, którzy zareagowali na prywatne maile, telefony i odpowiedzieli na moje wezwanie – prośbę, by przesłać informacje o obrazach malarza oraz o pamiątkach.

Dziękuję także tym, którzy dzielą się wiedzą i kontaktami do osób, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza.

Zinwentaryzowałam już większość obiektów znajdujących się w kolekcjach instytucji państwowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Obecnie zbieram informacje od prywatnych osób.  Nagrywane są wspomnienia.

Na pewno do wielu osób nie dotarłam. Jeśli znają Państwo kogoś, kto ma pamiątki, obrazy w swoich kolekcjach, proszę przekazać mi te wiadomości albo przekazać tym osobom prośbę, by skontaktowały się ze mną:

e-mail: info@jozefczapski.pl, tel. +48 505048268

Informacje o właścicielach, dziełach są poufne i nie będą (bez zgody) udostępniane osobom trzecim. Dzięki inwentaryzacji i dotarciu do wielu nieznanych dotąd prac malarza w przyszłości będzie można zorganizować wielką wystawę w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego.

W październiku 2017 roku w Polsce odbędzie się I edycja Festiwalu Józefa Czapskiego. Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.

Dopełnieniem będzie uroczyste spotkanie w Paryżu w sali Centre du Dialoque, gdzie w otoczeniu witraży Lebensteina posłuchamy wspomnień, pokazane zostaną zdjęcia, pamiątki z prywatnych kolekcji i posłuchamy fragmentów tekstów napisanych przez Marię i Józefa.

W kaplicy przy rue Surcouf  zostanie odprawiona przez księży Pallotynów msza święta w intencji Marii Czapskiej i Józefa Czapskiego.

Wkrótce podam szczegóły, pokazane zostanie logo i pełna identyfikacja graficzna wydarzenia. Jednak najważniejsze: przedstawimy instytucje i ich programy, i zaprosimy Państwa na wydarzenia.

Na zdjęciu litografia wykonana przez Józefa Czapskiego. Dziękuję właścicielowi za zgodę na opublikowanie zdjęcia. Obraz olejny „Morley” jest w kolekcji w Polsce.

Serdecznie dziękuję za pomoc,

Elżbieta Skoczek

inicjatorka Festiwalu Józefa Czapskiego

wydawca i właścicielka www.jozefczapski.pl

Prezes Fundacji SUSEIA

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją