„Janusz Strzałecki – zapomniany kapista” – opowieść Anny Zelmańskiej Lipnickiej

Czarno białe zdjęcie na nim Strzałecki i jego żona Brzozowska

14 października 2020, godz. 18.00  – Pawilon Józefa Czapskiego – Kraków

„…W malarstwie sztalugowym Strzałecki konsekwentnie trzyma się linii, która zarysowała się wyraźnie już w jego wcześniejszych pracach. Dyscyplina wnikliwej obserwacji otaczającej go rzeczywistości decyduje o jego indywidualnej postawie, o jego artystycznym credo”.
J. Cybis, fragment Recenzji wniosku o przyznania Januszowi Strzałeckiemu tytułu prof. zw., zbiory prywatne.

Zapraszamy 14 października o godz. 18.00  do uczestniczenia w spotkaniu o Januszu Strzałkowski, o którym opowie Anna Zelmańska-Lipnicka .

Będzie ono transmitowana (on-line) – link zostanie podany.

Ze względu na epidemię w Pawilonie Józefa Czapskiego na spotkaniu może być ograniczona liczba osób. W związku z tym zapraszamy do uczestnictwa on-line.

Janusz Strzałecki (1902-1983) był malarzem, pedagogiem, organizatorem szkolnictwa artystycznego, twórcą poszukującym, którego malarskie rozterki, rodzinne korzenie, życie osobiste, przyjaźnie artystyczne i ideowe wybory zadecydowały o miejscu w dziejach malarstwa polskiego minionego stulecia. Postać zapomniana i niedoceniana. Kształtujący artystyczną tożsamość u progu niepodległej II Rzeczpospolitej, rozwijał talent wśród skupionych w Komitecie Paryskim adeptów malarstwa krakowskiej ASP, w okresie międzywojennym obecny w kształtowaniu polskiego koloryzmu, aktywny w życiu artystycznym, pomocny zagrożonym kolegom i przyjaciołom w latach okupacji niemieckiej, zaangażowany w odradzający się po II wojnie światowej ZPAP, organizujący na Polskim Wybrzeżu wyższą uczelnię plastyczną, wpisujący się w polski socrealizm. Wieloletni profesor warszawskiej ASP, artysta i nauczyciel.

Anna Zelmańska-Lipnicka – doktorantka IS PAN w Warszawie, gdzie przygotowuje pracę doktorską poświęconą Januszowi Strzałeckiemu pod kierunkiem prof. Joanny M. Sosnowskiej. W 1997 roku ukończyła grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w 2016 roku Krytykę Artystyczną w ASP w Gdańsku. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół artystów przybyłych po II wojnie światowej na Wybrzeże Gdańskie, a także twórców związanych z Komitetem Paryskim.

Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Miejsce spotkania: Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Kraków

Organizatorzy spotkania:

Oddział Krakowski Stowarzyszenia Historyków Sztuki

logo shs czarno białe

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

czarno białe logo MNK

Partnerzy spotkania:

Galeria Sztuki OFF FRAME (Kraków)

 

czarno białe logo galerii off frame

 

Fundacja SUSEIA

Spotkanie zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo kolorowe stypednium Ministra Kultury

 

na zdjęciu: Janusz Strzałecki z żoną (malarką) Urszulą Brzozowską-Strzałecką.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją