Jolanta Wańkowicz, przyjaciółka Czapskiego, żona markiza

szkic Józefa Czapskiego, Jolanta z Wańkowiczów

Jolanta z Wańkowiczów zmarła mając niespełna 41 lat. Stało się to w Paryżu.

Urodziła się w 1923 roku. Ojcem jej był Witold Klemens Wańkowicz herbu Lis, a matką Jolanta Römer herbu Laski.  Rodzice jej bywali np. na przyjęciach u hrabiny Olgi Plater-Zyberk.

I ciekawostka. Ojciec Jolanty  urodził się w 11.04.1888 w Warszawie, a zmarł 31.08.1948 w Waszyngtonie. Został pochowany na cmentarzu Arlington, Virginia (USA).  Był jednym z  pierwszych zawodników klubu Wisła w … Krakowie.

„Witold Wańkowicz urodził się jako syn Pawła Edwarda Apolinarego Wańkowicza herbu Lis i Klary Zofii z domu Potockiej herbu Lubicz. Uczył się w Krakowie, w 1907 zdał maturę z odznaczeniem jako uczeń klasy VII A C.K. II Szkoły Realnej w Krakowie. Według skromnej wzmianki w artykule z 1921 roku, Wańkowicz wyjechał do Oxfordu i startował (a nawet wygrywał) w tamtejszych regatach wioślarskich. W latach 30-tych był chargé d’affaires / kanclerzem polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych, był zaangażowany między innymi w organizację pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku”  – czytamy na stronie http://historiawisly.pl/.

 

I tutaj pojawia się pierwszy trop, w którym odkrywamy, jak to się stało, że obraz Józefa Czapskiego (Gołębnik z 1938 roku)  trafił na Wystawę Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.  Obraz nie zdążył wrócić do kraju. I dlatego do dzisiaj jest w Muzeum Polskim w Chicago.  To jedno z nielicznych przedwojennych płócien, które się zachowały.

Jolanta z Wańkowiczów, markiza de Boisgelin. fot. archiwum rodzinne, Pałac w Kurozwękach

Mamy więc Jolantę z Wańkowiczów. Mamy jej ojca.  Mamy też w tle Bretanię… Jolanta wyszła za mąż  15 VII 1949 roku za francuskiego dyplomatę Gilles de Boisgelin, starszego od niej o 3 lata. Nie mieli dzieci. Czapski, kiedy przyjeżdżał do Paryża z Maisons-Laffitte zaglądał do willi Jolanty i Gillesa’a i … często tam po prostu odpoczywał. Namalował portret markiza.

Portret markiza Gilles’a de Boisgelin, bez daty

Jolanta kupowała od niego obrazy, by malarz miał za co żyć. Po jej  śmierci – z miłości do żony, markiz nadal kupował obrazy i dzisiaj mamy wspaniałą kolekcję prywatną dostępną dla publiczności w odnowionym Pałacu Popielów w Kurozwękach.

Muzeum Cztery Rodziny. Wejście do sali poświęconej Józefowi Czapskiemu. Fot. Elżbieta Skoczek

Tak było do 2020 rok…

 

 

Rezydencje dla badaczy, artystów, pisarzy, studentów:

Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego. Więcej informacji można uzyskać mailowo: info(at)jozefczapski.pl

pawilon_czapskiego_apartament

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją