Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993 – film Andrzeja Wolskiego

Józef Czapski

W cyklu Wolę dokument na antenie TVP Kraków 6 maja o godz. 11.00 zostanie pokazany film Andrzeja Wolskiego „Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993”. Przed emisją rozmowa z Elżbietą Skoczek , dyrektorką i pomysłodawczynią Festiwalu Józefa Czapskiego.

WOLĘ DOKUMENT

Urodził się w 1896 roku w Pradze, a zmarł w 1993 roku w Maisons-Laffitte. Józef Czapski żył niemal sto lat, a cały jego świat wypełniony był sztuką. Tworzył literaturę, malował obrazy, był działaczem paryskiej "Kultury". Uczestniczył w ważnych wydarzeniach historycznych. Z pochodzenia arystokrata, wnuk Emeryka Hutten-Czapskiego – uczonego, kolekcjonera i numizmatyka, którego zbiory po śmierci zostały przekazane Muzeum Narodowemu w Krakowie. Zapraszamy na film dokumentalny "Józef Czapski – świadek wieku". Emisja w niedzielę 6 maja o godz. 11:00.Film będzie wkrótce wyświetlany stale w Pawilonie Józefa Czapskiego. Prosimy o śledzenie strony Muzeum Narodowego w Krakowie, na której znajdą się szczegółowe informacje.

Opublikowany przez WOLĘ DOKUMENT 2 maja 2018

_______________________________

Na antenie ogólnopolskiej 19 października 2015 r. o godz. 22.55 w Programie 2 Telewizji Polskiej wyemitowano film w reżyserii Andrzeja Wolskiego „Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993”. Dokument  miał swoją premierę także na kanale ARTE, 25 listopada 2015 r. o godz. 21.45.

W trakcie realizacji dokumentu twórcy korzystali z unikalnych materiałów m.in. wywiadów z francuskiej i niemieckiej telewizji, a także rozmów, jakie z Czapskim przeprowadzili Andrzej Wolski i Agnieszka Holland oraz Andrzej Wajda.
Andrzej Wolski to polski reżyser i dokumentalista, na stałe mieszka we Francji. Nakręcił około 40 filmów dla telewizji francuskiej, jak również dla BBC, TVP i innych stacji – głównie portrety i filmy historyczne. Wolski jest współautorem (razem z Agnieszkaą Holland) scenariusza do nominowanego do Oscara w 1991 roku filmu fabularnego „Europa Europa” w reżyserii Holland. Ważnymi filmami w jego dorobku są: „Culture Monthly” (1985) – historia Instytutu Literatury w Maisons-Laffitte, portet Józefa Czapskiego „Czapski” (1985), „Emissaires” (1987) – dokument, w którym Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Lerski i Jan Karski, trzech kurierów ujawnia nieznane fakty o ich misjach wojennych w Londynie, „Moi, Gombrowicz” (1989) – seria wywiadów, w których Witold Gombrowicz wypowiada się na temat współczesnych tendencji w sztuce i przy okazji wyjawia swoje fobie i prowokacje, „Jan Lebenstein – dziennik samotnika” (2000).

Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993” Rok produkcji: 2014
Reżyseria i scenariusz: Andrzej Wolski.
Zdjęcia: Stephane Rossi, Wiktor Owlasiuk, Andrzej Wojciechowski, Larissa Kabernik

Zwiastun filmu

Inne filmy związane z osobą Józefa Czapskiego oraz Kulturą Paryską:

Dietzen Lore, Das Zeugnis des Josef Czapski. Ein Pole im Pariser Exil, 1981

Ewa Cendrowska – „Józef Czapski – świadek historii”, film dokumentalny, biograficzny. Polska, 35 min,  Scenariusz i Reżyseria: Ewa Cendrowska, 1988

Emmanuel Dufour-Kowalski   „Joseph Czapski, un destin polonais” Paryż, 63 min.

Joseph Czapski „L’oeil du peintre”. Film  w kolekcji Galerie la Baleine.

Maciej Łoziński, „Las Katyński”, 1990, produkcja polsko- francuska.

DVD Katyń, Andrzej Wajda, éd. Montparnasse, Bonus : wywiad z  Józefem Czapskim

Agnieszka Holland, „Kultura”, 1985

Kuczyński Adam, „Jerzy Giedroyc. Próba portretu”, 1988

Kuczyński Adam, „Tratwa Kultury”, cz. 1-3, 1996

Petrycki Jacek „Cień. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu”, 2000

Szczepański Ignacy, „Ostatnia rozmowa”, 2004

Sztwiertnia Jerzy „Zofia Hertzowa. Notacja”, 1997

Titkow Andrzej „Kultura od kuchni”, 2001

 

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją