Po „Listach z Wyspy” Juliusza Mieroszewskiego, „Wracam z Polski” Aleksandra Janty Połczyńskiego, „Agonii komunizmu” Zbigniewa Brzezińskiego, „Po powodzi” Jerzego Stempowskiego w serii „W kręgu paryskiej Kultury” wydawanej przez Instytut Książki ukazał kolejny tom „Kościół na łamach paryskiej Kultury, w latach 1946-2000”.
„Kościół na łamach paryskiej »Kultury« w latach 1946-2000”. To wybór tekstów na temat Kościoła w Polsce, jakie przez pół wieku ukazywały się w założonym przez Jerzego Giedroycia czasopiśmie. Ich autorami są m.in.: Józef Czapski, Leszek Kołakowski, Czesław Miłosz i kardynał Stefan Wyszyński oraz dominikanie: Józef Maria Bocheński, Aleksander Hauke-Ligowski, Julian Różycki i Ludwik Wiśniewski. Ojciec Tomasz Dostatni dokonał wyboru tekstów oraz napisał posłowie.
Na stronach Paryskiej Kultury można przeczytać na str. 107-108 odpowiedź Józefa Czapskiego na ankietę „Religia bez namaszczenia”
Książka jest zróżnicowana, dotyka różnych tematów. Można czytać tę książkę wg tematów lub wg autorów. Miłosz w swoim eseju pokazuje ks. Sadzika osadzonego w środowisku artystów i poetów, który pomagał także duchowo Miłoszowi.