Listy Czapski – Hering (tom 2)

Gdy rozstawali się w 1939 roku Czapski miał 43 lata, Hering 31 lat. Gdy się spotkali w Paryżu w 1984 roku Czapski miał 88 lat, Hering – 76.  Przez lata rozłąki pisali do siebie. Listy krążyły pomiędzy obozami sowieckimi a Warszawą, pomiędzy Maisons-Laffitte a Warszawą.

Dzisiaj czytelnik postronny może zajrzeć w głąb tej korespondencji dzięki Ludmile Murawskiej – Péju, która przez ponad 30 lat porządkowała, przepisywał, odszyfrowywała listy wuja.

Co dowiadujemy się z tych listów? Nie ulega wątpliowości, że dwa tomy listów to bardzo osobista korespondencja, która – oprócz wyznań czułości, tęsknoty – odsłania także myśli i opinie na temat zarówno malarstwa, jak też świata literackiego.

Tom 2 zawiera listy do 1982 r.

„We wszystkich kieszeniach powtykane mam kartki z zaczętymi listami. Zatarte i pisane ołówkiem, i nieczytelne nawet dla mnie. Nie wiem, jak siebie zobowiązać, jak siebie zakląć, że zaczęty, pisany z tak wielkiej wewnętrznej potrzeby – wyślę.”

Ludwik Hering, 1952

„Patrzę na świat, przedmioty i na ludzi i maluję nie to, na co patrzę, bo patrzę na wszystko, ale co nagle w i d z ę jakby zupełnie bezrozumnie innym spojrzeniem.”

Józef Czapski, Noc Noworoczna 1979

Kup książkę w księgarni na stronie wydawcy

Przeczytaj fragment książki

————————————————–

Czapski, Hering. Listy, t. 2

Seria: Biblioteja Mnemosyne

ISBN: 978-83-7908-084-7

Rok wydania: 2017

352 strony, format 165×225 mm, oprawa twarda

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją