Maciej Morawski: Dwa brzegi. Zapiski Weterana Zimnej Wojny

Maciej Morawski

Książka „Dwa brzegi. Zapiski Weterana Zimnej Wojny”, wydana nakładem Instytutu im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie, to kolejny, trzeci tom z wyborem dzienników redaktora Morawskiego, pisanych w formie bloga i publikowanych regularnie na Internecie od wielu już lat. Znajdziemy w niej bardzo wiele odniesień do znajomości z Józefem Czapskim, z którym Maciej Morawski przez wiele lat się przyjaźnił.

Dzięki swemu talentowi dziennikarskiemu, Maciej Morawski – jeden z wybitnych reprezentantów polskiej emigracji walczącej z komunizmem, obchodzący w tym miesiącu swoje 87. urodziny, jest stale bacznym obserwatorem i komentatorem wydarzeń w Paryżu, Polsce, Europie i na świecie. Niektóre jego zapiski mają wręcz „proroczy” charakter, a autor nieustannie „walczy piórem” w interesie Polski. Powtarzając za Marcinem Libickim dawne powiedzenie profesora Stanisława Tarnowskiego, „Rodzina Morawskich ma najbardziej błękitną krew w Polsce dzięki atramentowi, z którym jest zmieszana”.

Spotkania promocyjne:

20 września o godz. 13 w Kościańskim Ośrodku Kultury (Kościan, ul. Mickiewicza 11) odbędzie się spotkanie z autorem. Spotkaniu towarzyszy wystawa „W aurze Petroniusza. Henryk Sienkiewicz – Kazimierz Morawski”.

Natomiast spotkanie promujące książkę we Francji odbędzie się  28 września w siedzibie Galerii Roi Doré w Paryżu.  Galeria zaprasza na spotkanie z Maciejem Morawskim  w środę 28 września 2016 r. o godz. 19.00 (Galerie Roi Doré 6, rue Sainte Anastase).

Spotkanie zaszczyci swoją obecnością JE Dariusz Wiśniewski chargé d’affaires a. i., a poprowadzi je Cezary Dobies, polski poeta i pisarz od wielu lat mieszkający we Francji, którego najnowszy tom wierszy „Łańcuch. Myśli powiązane” wydany został w 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ilustracje  do tomiku wykonał artysta mieszkający w Paryżu, Artur Majka.

Spotkaniu towarzyszy wystawa finalistów konkursu im. I. J. Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie”, prezentująca dzieła inspirowane życiem i twórczością Paderewskiego (1860-1941), polskiego kompozytora i pianisty światowej sławy oraz męża stanu, premiera i ministra spraw zagranicznych w 1919 r., delegata pełnomocnego rządu polskiego na konferencji pokojowej  w Paryżu, zwieńczonej podpisaniem traktatu wersalskiego, kończącego pierwszą wojnę światową.


Maciej Morawski urodził się 20 września 1929 r. w Poznaniu, w szlacheckiej rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec Kajetan, pisarz i dyplomata, autor wspomnień pt. „Tamten brzeg” (ur. w Jurkowie w 1892 r., zmarły w Lailly-en-Val w 1973), w 1943 r. został pierwszym zagranicznym ambasadorem przy Rządzie Wolnej Francji (wówczas rezydującym w Algierze), następnie ambasadorem rządu RP w Paryżu, by wreszcie przez ćwierć wieku kierować tzw. „Ambasadą Wolnej Polski”, zyskując uznanie gen. de Gaulle’a; przyczynił się też do powstania Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val.

Maciej Morawski – jego godny następca i kontynuator zacieśniania polsko-francuskich kontaktów – dzieciństwo spędził w Jurkowie w woj. wielkopolskim. Podczas II wojny światowej przebywał w powiecie grójeckim, działając w strukturach AK, a także w Warszawie. Po traumatycznych doświadczeniach wojennych powrócił do rodzinnej Wielkopolski, a w listopadzie 1946 r. wraz z matką wyjechał do ojca do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe, mając odtąd „dwie ojczyzny” i współpracując z ową „Ambasadą Wolnej Polski”. Przez blisko 30 lat był korespondentem informacyjnym Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Paryżu, przeprowadzając m.in. serię słynnych wywiadów radiowych w latach 80. z działaczami opozycji. Traktowany jako „szpion” przez władze PRL-u, był przedmiotem ostrych pogróżek i stałych szykan ze strony agentów komuny. Zaufany współpracownik i przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nagrodzony Komandorią Orderu Sztuki i Literatury (fr. Ordre des Arts et des Lettres) – najwyższym francuskim odznaczeniem przyznawanym za osiągnięcia w dziedzinie kultury.


Cezary Dobies (ur. 20 grudnia 1971 r. w Żurominie) – polski poeta i pisarz. Skończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Publikował w pismach: „Przegląd Artystyczno-Literacki”, „Portret”, „Undergrunt”, „Recogito”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Rzeczpospolita”, „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”, „Notatnik Satyryczny”, „Topos”, „Fraza”, „Format”, a także we frankfurckim periodyku „Otium” (w przekładzie na język niemiecki Renate Schmidgall) oraz w paryskim czasopiśmie polonijnym „Vector Polonii”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 2007 roku. Mieszka w Neuilly sur Marne, 15 kilometrów od Paryża.

Twórczość

Portret okienny z chleba, Toruń 2001 (Teatr Wiczy, WOAK)
Joannie. Księga Wejścia, Toruń 2005 (Algo)
Herbert w Toruniu. Przewodnik po latach 1947-1951 dla turystów poezjojęzycznych, Toruń 2008 (Tako)
Księga imion. Podróż literacka przez Biblię oraz przypowieści o współczesnych ludziach, Toruń 2010 (Tako) – ilustracje Artur Majka.
Wahadło w zegarze i inne zwątpienia / Le temps qui hésite, Paryż 2013 (Wydawnictwo Yot-Art, Galeria Roi Doré); Ilustracje i skład Artur Majka. Dwujęzyczne wydanie w przekładzie na język francuski Krzysztofa A. Jeżewskiego, Liliany Orłowskiej, Joanny Dobies i Laurent Chemin.
Lęki i leki. Trzynaście wierszy i sto siedemdziesiąt aforyzmów, Toruń 2013 Wydawnictwo Naukowe UMK – ilustracje Artur Majka.
Bajki Arturka i Blanki, Paryż 2015 (Wydawnictwo Yot-Art., Galeria Roi Doré) – ilustracje i skład Artur Majka.
Łańcuch. Myśli powiązane, Toruń 2016 (Wydawnictwo Naukowe UMK) – ilustracje Artur Majka.
Prace zbiorowe

Wydanie muzyczne zespołu Claritas Pocztówka z Torunia, muzyka Agnieszki Brzezińskiej i Wojciecha Chachuły do wierszy Cezarego Dobiesa
U źródeł pamięci. O „zapominaniu” w historii, teologii i literaturze, książka opracowana pod red. ks. dra hab. Piotra Roszaka, Toruń 2013 (Wydawnictwo Naukowe UMK). Ilustracje Artur Majka.

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją