Martwa natura tylko za 28 tysięcy złotych

Na aukcji 9 marca 2017 roku został sprzedany obraz olejny na płótnie Martwa natura autorstwa  Józefa Czapskigo. Wymiary: 41,5 x 34 cm. Dzieło sygnowane jest na środku: 'J.C.’

W porównaniu ze wcześniejszą aukcją z grudnia 2016, na której sprzedano za 65 tysięcy złotych inną Martwą naturę (z 1969 roku) uzyskana cena jest niska. Być może dlatego, że ten obraz to klasyczne ćwiczenie malarskie. Późniejsze obrazy były dojrzalsze, ten zaś to – jak mówił Czapski –  „piłowanie martwej”.  Ten obraz nie jest datowany, dlatego też trudno określić czas, w którym go malarz stworzył.

Dziwne jest też miejsce sygnowania obrazu. Czapski zwykle robił to w rogu, Tutaj  dominuje na obrazie.


Reprodukcja obrazu: Dom Aukcyjny Desa Unicum

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją