Michel de Ghelderode i Józef Czapski

1955 rok. Belgia. Czapski odwiedza go w mieszkaniu. Tam odkrywa jego świat, codzienne otoczenie: maski, rzeźby, bibeloty, kościelne krzesła, ornaty…  Przyprowadził go tam wspólny znajomy, artysta. Mieli ze sobą obraz, Czapskiego. Na nim Patricia Neway (z 1954 roku). To nie ten który jest w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale także nie ten, który jest w kolekcji prywatnej. Te Czapski namalował w 1953 r.
Od tego pierwszego spotkania aż do śmierci dramaturga (w 1962 roku), Józef Czapski był bardzo ważną osobą, któremu – pełen niepokoju, chory pisarz – powierzał swe lęki i pragnienia.

Niezwykłe spotkanie, niesamowite zapisy w archiwach. Nie ma o tym w żadnej wydanej do 2024 roku biografii. Ale jest już przeprowadzona kwerenda, teraz tylko usiąść i to opisać.
I ten obraz: scena z Magie Rouge Michela de Ghelderode. Obraz, który przebył drogę z pracowni malarza do Brukseli, znalazł się na ścianie wśród masek…, by ostatecznie trafić w 2022 roku do Polski, do prywatnej kolekcji.

Czapski siedział w teatrze obok Jerzego Giedroycia. Był to 1956 rok. Paryż…
I szkicował, oglądając aktorów w Magie Rouge.  Michel de Ghelderode napisał ją w 1931 roku.
CDN…

JÓZEF CZAPSKI (1896-1993). Magie rouge, 1956.olej na płótnie, sygnowany “J CZAPSKI”, 65 x 46 cm, Blanchet à Paris.

Proweniencja: kolekcja Michel de Ghelderode. Obraz podarowany przez Czapskiego w 1956 roku. W 2020 roku sprzedany przez dom aukcyjny Millon. Obecnie w kolekcji w Polsce.

Bibliografia:

Jean Francis, L’éternel aujourd’hui de Michel de Ghelderode, Louis Musin éditeur, Bruxelles, 1968, fotografia str. 69

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją