Festiwal Józefa Czapskiego

Fundacja SUSEIA z siedzibą w Krakowie m.in. wydawca strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Festiwalu Józefa Czapskiegoktórego wydarzenia odbędą się  od 5 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.

Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.

Do naszej inicjatywy włączyło się już kilkanaście instytucji w Polsce, a także osoby prywatne z Francji, Szwajcarii, Rosji i Białorusi.

Co roku jesienią będą odbywać się w całej Polsce oraz w ośrodkach za granicą  wydarzenia (konferencje naukowe, projekcje filmów, wystawy, spotkania i dyskusje), które mają na celu przybliżać i odkrywać nowe wątki w biografii pisarza i malarza. To także okazja do pokazania, że Józef Czapski inspirował pisarzy, malarzy i wpływał na życie ludzi, którzy się z nim spotykali. Chcemy ocalić od zapomnienia wspomnienia ludzi, którzy mieli szczęście go poznać. Niewielką część tych wspomnieć publikujemy w dziale Rozmowy i wspomnienia. Wiele rozmów czeka na publikację.

Chcemy, by to cykliczne wydarzenie stało się również inspiracją dla instytucji kultury i edukacji, które poprzez swoje działania lokalne będą promowały twórczość i ukazywały postać autora Oka kolejnym pokoleniom.

Cieszy nas inicjatywa Muzeum Narodowego w Krakowie i Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowania Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Powrót Czapskiegoktóra odbędzie się w dniach 17-18 października 2017 roku w Krakowie.

Wkrótce ujawnimy logo Festiwalu oraz podamy szczegóły programu.

Już dzisiaj możemy zdradzić, że:

♥ początek nastąpi w Warszawie, zakończenie w Krakowie (zaglądniemy oczywiście do Pawilonu Józefa Czapskiego), ale pokażemy też inne miejsca w Polsce związane z malarzem, jak np. Pałac w Kurozwękach, gdzie  na co dzień można oglądać największą prywatną kolekcję malarstwa Czapskiego;

♥ odbędzie się koncert, w czasie którego na fortepianie zagra specjalny gość;

♥  zostaną z magazynów wyciągnięte dzieła malarza i zaprezentowane publiczności.

Zostaną także przywołane wspomnienia osób, które znały i spotykały się z malarzem – odsłaniają one nieznane dotąd wątki biograficzne.

Jeśli organizujesz w swojej miejscowości, w klasie wydarzenie związane z osobą Józefa Czapskiego, Marii Czapskiej lub też osób, które spotykały się z nimi, zgłoś je do nas, dołączysz do programu festiwalu. Ważna jest każda inicjatywa.

Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego

Kontakt: info@jozefczapski.pl

fundacja_suseia_logo


Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego,  10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.  Rezydencje dla artystów, pisarzy, naukowców.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją