Murielle Gagnebin o Czapskim w Paryżu

We wtorek 12 marca 2019  o godz. 18.30 w Paryżu, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk  (74 rue Lauriston, 75 116 Paris) odbędzie się spotkanie wokół książki Murielle Gagnebin  „Czapski. Peintre du quotidien”.

Uczestnikami rozmowy z autorką będą: historyk sztuki, psychoanalityk i filozof sztuki oraz znawca dzienników intymnych.

Pierwsza książka Murielle Gagnebin miała podtytuł „ręka i przestrzeń” i podkreślała, w jaki sposób Czapski rozumiał i przedstawiał malarstwo w swoich refleksjach estetycznych. Wydana w 1974 roku publikacja, dziś całkowicie wyczerpana, miała zostać wznowiona i uzupełniona, ponieważ Czapski malował do 1992 roku. Nowa książka „Czapski. Peintre du quotidien” , opisuje dwudziestoletnią pracę malarza, w tym między innymi dwa dramatyczne kryzysy ślepoty, które paradoksalnie pozwoliły mu stworzyć kilka arcydzieł.

Tym razem autorka zmierzyła się z dziełem Czapskiego w ujęciu filozoficznym i psychoanalitycznym. Odnajdujemy to metafizyczne poszukiwanie, które ożywia postacie Czapskiego. Ta swoista intymność rozumiana w porządku filozoficznym, poprzez pytania o podwójność, drugie ja, rozwinięcie podświadomości, otwiera nas na porządek psychonalityczny, ukazując tym samym problem niereprezentowalności i tworzenia.

Książka zawiera 80 kolorowych ilustracji, które ukazują Paryż i jego przedmieścia z kawiarenkami, teatrami, dworcowymi poczekalniami. Emocje malarza ukazują się w kontekście życia codziennego, z jego radościami i cierpieniami. Ponadto publikacja obejmuje 40 rysunków aktorów (Madeleine Renaud, M. Lonsdale, Roger Blin, J. Serreau, M. Eyraud) oraz portrety francuskich i polskich myślicieli lat 50. i 80., takich jak Raymond Aron, Gabriel Marcel, Daniel Halevy, Andréé Malraux, François Mauriac, Alexander Wat, Sławomir Mrożek, Witold Małcużyński i inni.

Wstęp wolny  na spotkanie.

Kolejne spotkania promujące książkę Czapski. Peintre du quotidien:

3.04. 2019 r. godz. 18.00 Kraków, Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

4.04.2019 r. godz. 18.00 Warszawa, Instytut Francuski, Mediateka, ul. Widok 12

16.04. 2019 r. godz. 20.00 Paryż, Biblioteka Polska  6, quai d’Orléans.

Na zdjęciu: Józef Czapski, Salle Pleyel, 1968, Kolekcja prywatna, Francja.

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją