W Pałacu w Dębnikach (woj. mazowieckie) przy ul. Pałacowej 7 powstanie pierwsze w Polsce, ale też i na świecie, Muzeum Cypriana Norwida. Czapski byłby szczęśliwy. Fakt, że jego ukochany poeta otrzymuje muzealne sale później niż on został doceniony przez instytucje w Polsce, daje do myślenia.
Na szczęście inicjatywa ludzi (wśród nich trzeba wymienić Jacentego Matysiaka, prezesa Fundacji Museion Norwid, który od kilkunastu lat starał się o ten obiekt i zgromadził wspaniałe zbiory oraz Adama Cedro) doprowadziła do tego, że 25 sierpnia 2021 roku zostanie podpisany oficjalny dokument powołujący muzeum. Oczywiście w tle trwają już prace związane z rewitalizacją pałacu, który został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Zbudował go „Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem. Pałac został dwukrotnie przebudowany w pierwszej połowie XIX wieku przez Ksawerego Dybowskiego stolnika bełdzkiego i w drugiej połowie XIX wieku przez budowniczego Władysława Mierzanowskiego. Według innej wersji na miejscu pierwotnej XVII-wiecznej budowli Ksawery Dybowski w pierwszej połowie XIX wieku wybudował nowy pałac” – czytamy na stronie fundacji.
„Podczas II wojny światowej dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Sama budowla uległa zdewastowaniu. Po wojnie pałac odbudowano. Obecnie znajduje się w nim Dom Dziecka.
Cyprian Norwid po śmierci matki wiele czasu spędzał w majątku swego opiekuna Ksawerego Dybowskiego. Latem 1839 roku podczas wakacji przeżył tu młodzieńczą miłość do swej kuzynki Brygidy.
Oprócz Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury. We dworze często przebywali artyści związani z Cyganerią Warszawską, np. Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz”.
Rok 2021 jest – zgodnie z postanowieniem Senatu – Rokiem Cypriana Norwida. Stąd też cieszy fakt, że w powstanie muzeum obok Fundacja Museion Norwid zaangażowane są: powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie, a partnerem będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Polecamy artykuł: