Muzeum Norwida w Dębnikach (woj. mazowieckie)

W Pałacu w Dębnikach (woj. mazowieckie) przy ul. Pałacowej 7 powstanie pierwsze w Polsce, ale też i na świecie, Muzeum Cypriana Norwida. Czapski byłby szczęśliwy. Fakt, że jego ukochany poeta otrzymuje muzealne sale później niż on został doceniony przez instytucje w Polsce,  daje do myślenia.

Na szczęście inicjatywa ludzi (wśród nich trzeba wymienić Jacentego Matysiaka, prezesa Fundacji Museion Norwid, który od kilkunastu lat starał się o ten obiekt i zgromadził wspaniałe zbiory oraz Adama Cedro) doprowadziła do tego,  że 25 sierpnia 2021 roku zostanie podpisany oficjalny dokument powołujący muzeum. Oczywiście w tle trwają już prace związane z rewitalizacją pałacu, który został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Zbudował go  „Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem. Pałac został dwukrotnie przebudowany w pierwszej połowie XIX wieku przez Ksawerego Dybowskiego stolnika bełdzkiego i w drugiej połowie XIX wieku przez budowniczego Władysława Mierzanowskiego. Według innej wersji na miejscu pierwotnej XVII-wiecznej budowli Ksawery Dybowski w pierwszej połowie XIX wieku wybudował nowy pałac” – czytamy na stronie fundacji.

„Podczas II wojny światowej dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Sama budowla uległa zdewastowaniu. Po wojnie pałac odbudowano. Obecnie znajduje się w nim Dom Dziecka.

Cyprian Norwid po śmierci matki wiele czasu spędzał w majątku swego opiekuna Ksawerego Dybowskiego. Latem 1839 roku podczas wakacji przeżył tu młodzieńczą miłość do swej kuzynki Brygidy.

Oprócz Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury.  We dworze często przebywali artyści związani z Cyganerią Warszawską, np. Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz”.

Rok 2021 jest – zgodnie z postanowieniem Senatu – Rokiem Cypriana Norwida. Stąd też cieszy fakt, że w powstanie muzeum obok Fundacja Museion Norwid zaangażowane są: powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie,  a partnerem będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Plakat informujący o powstaniu muzeum

 

Polecamy artykuł:

„Słodycz Norwida, słodycz takich wierszy jak „Do kraju tego” albo „Nad Kapuletich i Montekich domem…” to słodycz, do której nam dotrzeć wolno tylko, jeżeli gotowi jesteśmy również przegryźć się przez gorzką skorupę jego ironii, jego surowej bezwzględności w sądzeniu Polaków”. Józef Czapski

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją