Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego

W Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie, w piątek 10.06.  o godz. 21.30 zostanie wyświetlony film „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” (Still return. Portrait of Ryszard Krynicki).

Reżyseria Adam Sikora, autorem scenariusza jest Andrzej Franaszek, producentem Agnieszka Traczewska, a koproducentem Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ryszard Krynicki to jeden z najważniejszych polskich poetów. Przedstawiciel artystycznego pokolenia Nowej Fali (podobnie jak Stanisław Barańczak czy Adam Zagajewski), a przede wszystkim wyrazista, inspirująca i niepowtarzalna pisarska osobowość. Niegdyś represjonowany opozycjonista, dziś uznany autor, a także tłumacz, wydawca i edytor, w swoim Wydawnictwie a5 publikujący dzieła Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej czy Paula Celana.

W 2015 roku poeta został  Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2015.

Krynicki to człowiek tajemniczy, trudny do przeniknięcia, słynący z małomówności, skrytości, jakby ukrywania się w milczeniu. W ciszy – która zajmuje wiele miejsca także w jego wierszach. Film nie jest dokumentem „edukacyjnym”, „szkolnym”, ściśle biograficznym; ukazuje wizerunek wewnętrzny, spróbuje zbliżyć się do osobistych, nieraz bolesnych, doznań. To poetycki film drogi: poeta odbędzie podróż do miejsc mu bliskich, które dadzą pretekst do opowiedzenia jego historii, ale też podróż w przeszłość, w głąb własnej pamięci. Zaplanowane w scenariuszu inscenizacje, impresje zbliżą nas do kluczowych wspomnień Krynickiego: historii o łomocie własnego serca w pełnym lęku i samotności dzieciństwie, o przerażającej twarzy w rogu pokoju czy ojcu zostawiającym swego syna w lesie. Na pewien sposób stworzymy wizualny ekwiwalent poezji Ryszarda Krynickiego, filmowy esej utkany ze słów wierszy, rozmowy z poetą, zapisu jego wędrówek. Poprzez strofy, sny, lęki film pokaże człowieka, który napisał: „Jesteś moją jedyną ojczyzną, milczenie”.

Produkcja jest beneficjentem V Konkursu na Wspierania Produkcji Filmowej organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Film brał udział w konkursie w 2016 roku na 56.  Krakowskim Festiwalu Filmowym.

W Archiwum Józefa Czapskiego znajduje się tomik wierszy „Nasze życie rośnie” (wydany w 1978 roku przez Instytut Literacki) z dedykacją od poety:

„Szanownemu i Drogiemu Panu Józefowi Czapskiemu ślę tę książeczkę jako suplement do „organizmu zbiorowego” z głębokim szacunkiem i najserdeczniejszymi pozdrowieniami.”

Czapski zaznaczył w tomiku kilka wierszy, które były dla niego ważne. Być może wracał do nich, gdy ponownie czytał tomik.

Na zdjęciu: Ryszard Krynicki, kadr z filmu (materiały prasowe)


W niedzielę 12.06. (także w Pawilonie Józefa Czapskiego o godz. 21.30)  będzie pokazany film Marty Węgiel „Napisane życie”. To portret poetki Wisławy Szymborskiej złożony z materiałów archiwalnych i jej wypowiedzi. Muzykę do filmu skomponował Stanisław Radwana.  Wypowiadają się także przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek i Joanna Szczęsna. Ale przede wszystkim ona sama.

Zdjęcia z archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej pozwolą widzom wejść w prywatny, mniej znany świat noblistki. „Dzięki nagraniom z telewizyjnych archiwów można będzie usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu – historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie ważną refleksję o pisaniu i poezji” .

Film został wyprodukowany przez Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundację Wisławy Szymborskiej i Telewizję Polską S.A.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją