Nagroda specjalna 8. Ogólnopolskiego Biennale Pejzaż Ludzki

Obraz Julii Lipskiej z Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej otrzymał specjalne wyróżnienie – nagrodę Fundacji SUSEIA, która jest organizatorem Festiwalu Józefa Czapskiego. Wręczenie nagrody nastąpi w czasie ogłoszenia pełnego werdyktu jury 8. Ogólnopolskiego Biennale Pejzaż Ludzki w Pałacu Sztuki w Krakowie  w piątek 11 stycznia 2019 r. o godz. 17.00.

„Myśląc o Józefie Czapskim, możemy dojść do przekonania, że w jego długim życiu obecny był jeden ważny temat, który wracał do niego w trzech różnych aspektach. Najtrafniej określają to zainteresowanie trzy wyrazy: człowiek, artysta i bliźni. Tym pojęciom z kolei odpowiadają trzy obszary aktywności Józefa Czapskiego: działalność twórcza, krytyczna i humanitarna” – czytamy w uzasadnieniu wyboru patrona.
Na konkurs – organizowany przez Zespół Państwowoych Szkół Plastycznych w Krakowie i skierowany do wszystkich uczniów średnich szkół plastycznych w Polsce – przyjmowane były prace dotyczące 3 rodzajów aktywności twórczej: malarstwa, wypowiedzi w dziedzinie krytyki sztuki oraz aktywności społecznej „pro publico bono”. W tej edycji organizatorzy otrzymali 363 prace, 30 wypowiedzi w dziedzinie krytyki sztuki (były to recenzje wystaw) oraz 4 opisy działań społecznych.

Jury w składzie:

Przewodniczący: prof. Mariusz Drzewiński

Prof. Barbara Szubińska, prof. Stanisław Sobolewski, prof. Jacek Wojciechowski, dr hab. Michał Borys, Stanisław Lenartowicz – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, Elżbieta Skoczek –  prezes Fundacji SUSEIA, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego i dr Waldemar Rataj – prezes Fundacji Pro Publico Bono przyznało nagrody w dziedzinie:

Malarstwa

3 nagrody główne – Wyjazd do Wiednia:

1 nagroda dla Emila Buckiego z Nałęczowa, 2 nagroda dla Amelii Nowackiej z Dąbrowy Górniczej, 3 nagroda dla Olimpii Jarskiej z Krakowa.

3 wyróżnienia:

1 – dla Jakuba Zarzyskiego z Krakowa, 2 – dla Anny Gulanowskiej z Jarosławia, 3 – dla Jakuba Wójcika z Tarnowa

oraz

1 wyróżnienie indywidualne przyznane przez Fundację SUSEIA  otrzymała Julia Lipska z Dąbrowy Górniczej. Obraz koresponduje z tytułem książki p. Murielle Gagnebin „Czapski. Peintre du quotidien”. 

Krytyki sztuki

3 nagrody główne:

1 dla Katarzyny Foszcz z Tarnowa, 2  dla Daniela Kopcia z Krakowa, 3 dla Olgi Dymitrowskiej z Krakowa.

3 wyróżnienia:

1 dla Oktawii Janory z Rzeszowa, 2 dla Sylwii Prokop z Warszawy, 3 dla Darii Kucharczyk z Warszawy.

Działania społeczne na rzecz najbliższego środowiska

1 nagrodę główną dla Weroniki Janicy z Krakowa;

1 wyróżnienie dla Internatu Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach (osoby: Aleksandra Tkaczyk, Karolina Barańska, Sandra Lamentowicz, Daria Kubicz).

Wystawa pokonkursowa 8. Ogólnopolskiego Biennale Pejzaż ludzki, które dedykowane jest Józefowi Czapskiemu będzie do obejrzenia w Pałacu Sztuki w Krakowie, pl. Szczepański 4 od 11 stycznia. Wernisaż o godz. 17.00

Tagged with:    

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją