Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza dla Pawilonu

Kraków, Pawilon Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego otrzymał  Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura użyteczności publicznej, zajmując III miejsce w konkursie.

I miejsce zdobyły ex aequo dwa obiekty: budynek Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (autor: IQ2 Konsorcjum: nsMoonStudio Sp. z o.o. i Wizja Sp. z o.o., inwestor: Cricoteka) i  Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie (autor: K. Ingarden, J. Ewý – Architekci Sp. z o.o., inwestor: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”).  II miejsce przyznano z kolei Centrum Administracyjnemu Gminy Wielka Wieś (autor: OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Gmina Wielka Wieś).

Pawilon Józefa Czapskiego to najnowszy obiekt wśród oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie oddany do użytku w kwietniu 2016 roku w 120. rocznicę urodzin Józefa Czapskiego. Jest częścią kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12, na który składają się poza Pawilonem: Kamienica Łozińskich i Pałac Czapskich mieszczący muzeum Emeryka – twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce.

W Pawilonie zaprezentowano dorobek jego wnuka, intelektualisty, pisarza, malarza i krytyka sztuki. W budynku na powierzchni 628 m2 został odtworzony pokój artysty z Maisons-Laffitte, powstała stała ekspozycja, sala wystaw czasowych, czytelnia i kawiarnia, będąca repliką kawiarni paryskiej z pocz. XX w. Na II kondygnacji mieści się sala multimedialna. Z tarasu na dachu można zobaczyć Pałac Czapskich z ogrodem, Kamienicę Łozińskich, teren Sienkiewiczówki oraz nowy ogród przy Akademii Sztuk Pięknych.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody odbędzie się we wrześniu 2016 r.


Pawilon Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie Lokalizacja: ul Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków

Autor projektu: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ESAL (arch. Danuta Fredowicz, arch. Olga Fredowicz)

Inwestor/Właściciel: Muzeum Narodowe w Krakowie

Kategoria: arch. użyteczności publicznej


Wybierasz się do Krakowa, polecamy apartament 300 metrów od Pawilonu Józefa Czapskiego. Napisz na adres: info@jozefczapski.pl , a otrzymasz indywidualną ofertę. 

Apartment Krakow, Old Town

Kraków, małopolskie, Polska

Nowy apartament w pobliżu Pawilonu Józefa Czapskiego. Idealny do spędzenia czasu w Krakowie…

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją